هشدار فائو از شدت گرفتن تخریب ۳۳ درصد از اراضی جهان

به گزارش ایرنا، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد همه ساله به دلیل فرسایش خاک هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تن از میزان تولید جهانی غلات کاسته می شود.
این گزارش با عنوان «وضع منابع خاک در جهان» از سوی کارگروه های میان دولتی فنی خاک فائو با مشارکت ۲۰۰ دانشمند این حوزه از ۶۰ کشور جهان تهیه و ارائه شده است.
«خوزه گرازیانو داسیلوا» مدیرکل فائو در همین زمینه گفت: از بین رفتن بیشتر خاک مولد به آسیب های جبران ناپذیر به تولید و امنیت غذایی منجر می شود، زیرا این فرایند به صورت بالقوه میلیون ها نفر را به سوی گرسنگی و فقر سوق می دهد.
وی افزود: با این همه، گزارش تازه حکایت از آن دارد که می توان از آسیب های وارد شده بر خاک و پیامدهای آن دوری جست.
مدیرکل فائو تاکید کرد این گزارش کمک ارزشمندی برای اقدام های اساسی با هدف مدیریت پایدار منابع خاک تلقی می شود.
وی اضافه کرد: این رویکرد در نهایت تعهد جامعه بین المللی برای تحقق اهداف توسعه پایدار را به همراه خواهد داشت.
بر پایه این گزارش، هر ساله فرسایش باعث از بین رفتن ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تن خاک سطحی در جهان می شود که این فرایند به میزان قابل توجهی باعث کاهش تولید محصول های کشاورزی و ناتوانی خاک در ذخیره سازی چرخه کربن، مواد مغذی و آب شده است.
فائو در گزارش خود می افزاید: چنانچه اقدام های لازم برای مقابله با فرسایش خاک رخ ندهد تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۲۳۵ میلیون تن از مجموع تولید غلات جهان کاسته خواهد شد.
این میزان کاهش به طور تقریبی به معنی خارج کردن یک میلیون و ۵۰۰ هزار کیلومترمربع خاک از چرخه تولید غلات جهان است که این میزان برابر با کل مساحت زمین های کشاورزی کشور هند می شود.
انباشته شدن نمک در خاک موجب شده است تولید محصول کشاورزی در برخی منطقه ها به طور کامل از بین برود.
اکنون شوری خاک ناشی از مداخله های انسانی، ۷۶۰ هزار کیلومترمربع را زیر تاثیر خود قرار داده و به طور تقریبی از مجموع مساحت همه زمین های کشاورزی برزیل نیز فراتر رفته است.
گزارش تازه فائو بر ۱۰ تهدید مهم فراروی کارکردهای خاک یعنی فرسایش خاک، فقدان کربن ارگانیک خاک، توازن مواد مغذی، اسیدی شدن خاک، آلاینده های خاک، غرقاب، تراکم خاک، آب بندی خاک، شوری و از بین رفتن تنوع زیستی تاکید می کند.
گزارش یادشده به این نکته می پردازد که چگونه یک اجماع عمومی بر سر راهبردهای مرتبط با خاک وجود دارد که از یک سو بر افزایش تامین غذا و از سوی دیگر بر کاهش اثرهای زیانبخش زیست محیطی تاکید می کند.
بر پایه این گزارش، راهکار ارائه شده از سوی فائو بر فعالیت های مدیریت پایدار خاک تمرکز می کند که لازمه آن همکاری ذینفعان در تمام سطح ها از دولت ها گرفته تا کشاورزان خرد است.
این گزارش به مناسبت روز جهانی خاک (چهاردهم آذرماه) منتشر شد.
سال ۲۰۱۵ میلادی، به منظور بالا بردن سطح آگاهی جهانی نسبت به اهمیت مقوله خاک به عنوان شریک خاموش بشریت، سال جهانی خاک نامگذاری شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 3 =

پست بعدی

سازمان محیط زیست با احداث سد به جز کاربری آب شرب مخالف است

د آذر ۱۶ , ۱۳۹۴
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سعید متصدی روز دوشنبه در نشست خبری اظهار کرد:بسیاری از پروژه ها در کشور از سال های گذشته آغاز شده اند و درصدی هم پیشرفت داشته اند اما گزارش ارزیابی زیست محیطی تایید شده ندارند. وی ادامه داد:این گونه پروژه های سدسازی در کشور کم […]