کارگروه مشترک مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان محیط زیست تشکیل میشود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست مشترک با کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین وضعیت محیط زیست کشور بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش خانه ملت، معصومه ابتکار در این نشست که روز شنبه در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد، با اشاره به مشکلات محیط زیست کشور، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست با مشکلات عمده‌ای در حوزه نیروی انسانی و تامین منابع مورد نیاز به ویژه در زمینه محیط‌بانان و حفظ امنیت آنها مواجه است.

وی تغییر اقلیم، مشکلات و آلاینده‌های نوین زیست محیطی را از مسائل جدید پیش روی سازمان حفاظت محیط زیست دانست و گفت: آسیب‌های ناشی از تغییرات اقلیم، خسارت‌های بزرگی بر محیط زیست و اقتصاد کشورهای جهان برجای خواهد گذاشت.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود تغییرات اقلیمی همچون خشکسالی و یخ‌زدگی خسارتی ۱۰۰ میلیارد دلاری برجای بگذارد، از همین‌رو باید اقداماتی راهگشا برای رفع آن درنظر گرفت.

وی با اشاره به مشکلات کم‌آبی در کشور، توضیح داد: طرح‌های آبی کشور به ویژه در زمینه انتقال آب باید کارشناسی شده و با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست باشد تا منابع آبی کشور از بین نرود.

ابتکار با بیان اینکه انتظار می‌رود تا در برنامه ششم توسعه تمامی مشکلات محیط زیست به ویژه موضوع کم‌آبی دیده شود، ادامه داد: موضوع کم آبی در کشور تا آن حد جدی است که براثر آن در سال‌های آتی شاهد کوچ‌ ناخواسته افراد خواهیم بود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نیازهای قانونی این بخش تصریح کرد: لایحه هوای پاک که با تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی و همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه شده است باید سریع‌تر مطرح شد تا با تصویب آن مورد بهره‌برداری قرار گیرد، همچنین در تهیه لایحه حفظ تالاب‌های کشور نیز باید تسریع شود.

وی موضوع اقتصاد مقاومتی را حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: از مسائل مهم و اساسی در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی استفاده صحیح از آب و خاک و حفظ این دو عنصر ارزشمند است.

ابتکار با اشاره به همکاری‌های مشترک مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان حفاظت محیط زیست، یادآور شد: مرکز پژوهش‌های مجلس همواره در کارهای علمی و پژوهشی تعامل خوب و نزدیکی با سازمان حفاظت محیط زیست داشته است.

وی توضیح داد: لایحه ارزیابی اثرات زیست محیطی، لایحه تالاب‌ها و دریاچه‌ها، لایحه جامع خاک و لایحه هوای پاک لوایح چهارگانه‌ای هستند که با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه شده‌اند و امید است تا با تصویب آنها گام‌های مثبتی در جهت حفظ محیط زیست برداشته شود.

ابتکار شرایط طبیعی و زیست محیطی کشور را در برخی مناطق بحرانی دانست و گفت: باید در برخی زمینه‌های زیست محیطی به تسریع راهکارهای جدی اندیشیده شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با استقبال از پیشنهاد دکتر جلالی مبنی‌بر تشکیل کارگروه مشترک بین مرکز پژوهش‌های مجلس و این سازمان، ابراز امیدواری کرد تا از این کارگروه و توان کارشناسی مرکز در تهیه سند راهبردی محیط زیست استفاده شود.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در این نشست با اشاره به اهمیت موضوع حفاظت از محیط زیست و لزوم توجه جدی و عملی به آن، گفت: در بخش محیط زیست نیازمند سند ملی و راهبردی هستیم که باید هرچه سریع‌تر لایحه این بخش تهیه شود.

کاظم جلالی با تاکید بر اینکه تمامی طرح‌های عمرانی و صنعتی کشور باید پیوست زیست محیطی داشته باشد، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی سال گذشته در جمع مسئولان و دست‌اندرکاران منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست بر لزوم پیشگیری از مشکلات محیط زیست و تهیه سند ملی برای محیط زیست تاکید نموده‌اند که باید برای اجرایی نمودن این اوامر اقدامات عملی صورت گیرد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس، مشکلات زمین‌خواری و کوه‌خواری را یکی دیگر از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب و مشکلات عمده کشور دانست و تصریح کرد: با استفاده از قوانین موجود باید با جدیت و تعهد تمام با زمین‌خواران و دست‌اندازان به محیط زیست برخورد شود.

وی محدوده فعالیت سازمان محیط زیست را وسیع دانست و تاکید کرد: سازماندهی معادن کشور و لزوم ساماندهی و نظارت بر آنها از راهکارهای مهم و کارگشا در مسیر حفظ محیط زیست در کنار حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از تاراج معادن و زمین‌ها است.

جلالی خاطرنشان کرد: بخشی از نیاز حفاظت محیط زیست این است که تمامی صنایع و معادن و طرح‌های عمرانی کشور پیوست زیست محیطی داشته باشند که البته باید در مراحل مختلف نیز باید اقدامات عملیاتی مورد نظارت و پیگیری جدی قرار گیرد.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس تاکید کرد: ساختار سازمان و شورای عالی حفاظت محیط زیست باید به گونه‌ای باشد که مقامات اجرایی توانایی فشار بر این سازمان برای حرکت در مسیر خلاف قانون و نظرات کارشناسی در جهت تخریب محیط زیست را نداشته باشند.

وی افزود: از بین‌بردن جنگل‌ها و متعاقب آن فرسایش خاک و وقوع سیلاب‌ها و رخ‌دادن پدیده بیابان‌زایی از مشکلاتی است که دامن محیط زیست کشور را گرفته است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به بحران کم‌آبی در کشور و لزوم اتخاذ تصمیمات جدی در جهت مبارزه با آن، توضیح داد: مرکز پژوهش‌های مجلس نخستین جایی بود که نسبت به بحران آب در کشور به طور جدی هشدار داد و این مسئله را به طور جدی به اطلاع دولت قبل رساند.

وی فرهنگ‌سازی کاهش مصرف آب را لازمه حفظ این مایه حیاتی دانست و افزود: بحران کم‌آبی باید جدی گرفته شد و از توان تمامی دستگا‌ه‌ها و مجموعه‌ها برای مقابله با آن استفاده شود.

جلالی ادامه داد: مرکز پژوهش‌های مجلس بارها با رصد آمارها و ارقام مشکلاتی نظیر کم‌آبی را هشدار داده است و گزارش‌هایی در این خصوص تهیه و به مسئولان کشور ارائه کرده است.

وی افزود: اگر خلا‌هایی در زمینه حفظ محیط زیست وجود دارد باید احصا شود و زمینه رفع این خلاها به وجود آید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به همکاری‌های مرکز پژوهش‌های مجلس در تهیه لوایح چهارگانه محیط زیست، یادآور شد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد تا درخصوص تهیه سند ملی و راهبردی محیط زیست همکاری و تعامل لازم با سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه‌های مربوطه را به عمل آورد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در پایان این نشست پیشنهاد داد تا کارگروه مشترکی با حضور کارشناسان و مدیران مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان حفاظت محیط زیست جهت پیگیری فعالیت‌های دوجانبه و همکاری جهت تهیه طرح‌ها و لوایح ضروری تشکیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

پست بعدی

عامل شکار یک مرال و یک کل وحشی در پارک ملی گلستان دستگیر شد

د آبان ۲۵ , ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عصر روز گذشته یکشنبه (۹۴/۸/۲۴) نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی گلستان حین گشت و کنترل در منطقه گلزار متوجه صدای شلیک گلوله شدند. مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: محیط […]