مقصد نهایی زباله‌های دریایی شکم آبزیان است

آلودگی‌های دریایی تاثیر مستقیم بر سلامت تمام انواع گونه‌های گیاهی و جانوری دارد که در عمق اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند.
به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، در ماه اوت سال ۲۰۱۴ میلادی زیست شناسان مرکز علوم دریایی و آکواریوم ویرجینیا از مشاهده یک نهنگ سئی (sei whale) در آب یک رودخانه شگفت زده شدند چرا که این اتفاق یک پدیده کاملا غیرعادی است این آبزیان به طور معمول در آب‌های عمیق آتلانتیک زندگی می‌کنند.

«سوزان بارکو» یکی از محققان این مرکز گفت: این حیوان در زمانی نامناسب و در مکانی غیرعادی مشاهده شده است. همچنین در بررسی انجام شده روی این نهنگ مشخص شد که یک شی پلاستیکی را بلعیده که مانع از غذا خوردن نهنگ می‌شود.

بسیاری از نهنگ‌ها هنگام شنا کردن دهان خود را باز نگه می‌دارند که حجم بالایی از موجودات و اشیا و مواد اطراف آن‌ وارد دهانشان می‌شود. در صورتیکه در محیط اطراف این حیوانات، زباله وجود داشته باشد برای آن‌ها مشکلات جدی ایجاد می‌شود و فرآیند تغذیه و هضم غذا در آنها مشکل پیدا می‌کند.

۵۶ درصد گونه های آبزی، اشیاء ریخته شده در دریا را می بلعند

اشیاء و اجسام انداخته شده در اقیانوس‌ها مشکل بزرگی برای زندگی دریایی و حیات وحش آن است. مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد بلعیدن اجسام در نزدیک به ۵۶ درصد گونه‌های آب‌بازان به ثبت رسیده و میزان بلع در برخی از گونه‌ها به ۳۱ درصد می‌رسد.

همچنین برخی از گونه‌ها بیشتر از گونه‌های دیگر احتمال دارد که این اشیا و زباله ها را ببلعند.

اداره ملی جوی و اقیانوسی (NOAA) تاکید کرد تعداد وال‌ها و دلفین‌هایی که سلامت و زندگی‌شان تحت تاثیر زباله‌ها و اشیاء رها شده در دریاها قرار می‌گیرد رو به افزایش است و باعث می‌شود بسیاری از آن‌ها تلف شده یا شکمشان مملو از زباله شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 1 =

پست بعدی

غارها که بمانند، گرد و خاک‌ها کمتر می‌مانند

ش آبان ۲ , ۱۳۹۴
به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در وبلاگ خود نوشت: در جریان برگزاری آیین قدردانی از بزرگان حوزه‌ی غار، غارنوردی و غارشناسی در ایران که با حضور معصومه ابتکار و جمعی از مدیران ارشد دو […]