دو فک خزری از تورهای صیادی نجات یافته و در جزیره آشوراده رهاسازی شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز جمعه ۹۴/۷/۲۴ صیادان مستقر در صیدگاه میان قلعه و فریدپاک در استان گلستان متوجه شدند که دو فک خزری در تورهای صیادی گرفتار شده اند.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان گفت: صیادان فک ها را از تور آزاد کرده و بلافاصله موضوع را به اداره محیط زیست گزارش نمودند.

احمد دباغیان اظهار داشت: با هماهنگی صورت گرفته از سوی محیط زیست، فک ها به مرکز درمانی فک خزری در جزیره آشوراده منتقل شدند.

کلیه تصاویر این گزارش مربوطه به تیمار و رهاسازی دو فک خزری گرفتار در تورهای صیادی در تاریخ ۹۴/۷/۲۶ می باشد

دو تصویر نخست گزارش مربوط به فک کوچکتر (دو ساله) و ۷ تصویر بعدی مربوط به فک بزرگتر (۱۲ ساله)است

هر دو فک توسط دامپزشک مرکز درمانی – تحقیقاتی سگ دریایی در ایران معاینه و پس از اقدامات درمانی در سواحل جزیره آشوراده رهاسازی شدند.

دامپزشک مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران گفت: یکی از فک ها به لحاظ جنسیت ماده، از لحاظ سن حدودا دو ساله بود و ۲۵ کیلوگرم وزن داشت. این فک به دلیل تقلا در تور از ناحیه بالای چشم چپ دچار جراحت شده بود که زخمهای مذکور پانسمان و ضد عفونی گردید. طول بدن این فک ۱۰۴ سانتی متر و قطر بدن آن ۹۵ سانتی متر اندازه گیری شد.

دکتر امیر شیرازی اظهار داشت: فک دوم نیز ماده بوده و حدود ۱۲ سال سن داشت. این جانور که ۷۳ کیلوگرم وزن داشت به لحاظ وزن سنگین ترین فکی بود که تاکنون در ایران به ثبت رسیده است. طول بدن این فک بزرگ جثه ۱۴۱ سانتی متر و قطر بدن آن ۱۲۶ سانتی متر اندازه گیری شد.

نماینده مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران گفت: هر دو فک پس از انجام اقدامات درمانی و در سلامت کامل رهاسازی شدند.

اغلب ماهیگیران می پندارند که فک ها از ماهیان تجاری، که منبع ارزشمند اقتصادی برای آنان هستند، تغذیه می کنند. به همین سبب، به محض مشاهده فک ها، آنها را با ضربات پارو می کشند.

برگزاری چندین دوره آموزشی جهت افزایش آگاهی صیادان محلی نسبت به اهمیت گونه در معرض انقراض فک خزری باعث شده است صیادان به محض مشاهده فک های گرفتار در تورهای ماهیگیری مراتب را به ادارات محیط زیست منطقه اطلاع داده و آسیب رساندن به فک ها خودداری کنند.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: فک خزری تنها پستاندار دریای خزر است. فک در آب زندگی می کند و تنها برای زادآوری و گاهی برای استراحت به ساحل می آید. در خشکی بسیار کم‌تحرک ولی در آب بسیار فعال است و با کمک پاهای خود به سرعت شنا می کند. فک ها از دست‌هایشان برای حفظ تعادل استفاده می کنند.

بدن این پستاندار برای زندگی در آب کاملا تکامل یافته است. میان انگشتان دست و پای فک پرده‌ای وجود دارد که باعث می شود دست‌ها و پاها شبیه باله‌ای برای شنا شود. پاها در انتهای بدن و در امتداد دم قرار گرفته‌اند، به‌ همین‌ دلیل فک ها نمی توانند به‌ راحتی روی زمین راه‌ بروند.

در گذشته تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشتشان شکار می شدند. هم اکنون نیز هر سال تعداد زیادی از آن‌ها در تورهای ماهیگیران گرفتار شده و توسط صیادان کشته می شوند.

گرم‌شدن زمین، باعث ذوب یخ‌های بخش شمالی دریای خزر و در نتیجه کاهش سطح زیستگاه‌های فک خزری شده‌ است. از عوامل دیگر کاهش شدید جمعیت این گونه، آلودگی های دریایی و نوعی بیماری ویروسی است که از سگ‌سانان به فک منتقل و در سال‌های گذشته موجب تلفات زیادی در این گونه شده‌ است.

آخرین سرشماری فک خزری به ۶ سال قبل (سال ۲۰۰۸) باز می گردد که حاکی از وضعیت ناگوار این تنها پستاندار دریای خزر است.

پیش از فروپاشی شوروی سابق جمعیت فک خزری حدود یک میلیون عدد بوده است اما سرشماری سال ۲۰۰۸ نشان می دهد این جمعیت به یکصد هزار عد کاهش یافته است و به عبارت دیگر ۹۰۰ هزار فک خزری از بین رفته اند.

فک خزر یکی از کوچکترین گونه فک های واقعی یعنی بدون گوش است و تنها در دریاچه خزر یافت می شود. این یگانه پستاندار خزر در اغلب نقاط دریا زندگی می کند و محل زیست آن بر حسب در دسترس بودن مواد غذایی و بصورت فصلی متغیر است.

در فصل تابستان و پاییز اکثر فک های خزر در آبهای سواحل جنوبی دریای خزر در حوزه کشور ترکمنستان و ایران بسر می برند.

به دلیل اشغال تمامی نوار ساحلی دریای خزر در ایران توسط ویلاها، شهرک ها و ارگان های دولتی، فک خزر در زمان حضور در آبهای حوزه ایران تنها می تواند در بخش کوچکی از سواحل پناهگاه حیات وحش میانکاله و جزیره آشوراده که هنوز اشغال نشده است، آنهم در صورت عدم حضور صیادان و ماهیگیران به استراحت بپردازد.

پیش از تجزیه شوروی سابق، کشتار فک های خزری حتی به ‪ ۱۶۰‬هزار فک بالغ در سال می رسید و هم اکنون نیز سالیانه حدود ده هزار فک خزری در فصل زاد و ولد این گونه در روسیه و با مجوز قانونی این کشور کشته می شوند.

به دلیل رنگ سفید پوست بچه فک ها، اغلب این کشتارها در روسیه مربوط به فک های تازه متولد شده می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − سه =

پست بعدی

عامل صید و شکار یک شاهین، ۳ دلیجه و ۴۰ جیرفتی در چابهار روانه زندان شد

پ مهر ۳۰ , ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال تشدید مبارزه با صیادان بازگیر و قاچاقچیان پرندگان شکاری در استان سیستان و بلوچستان بخصوص در نوار ساحلی و دشتها، گروهی از متخلفین اقدام به ساخت کوخه در ارتفاعات نموده اند. فرمانده یگان محیط زیست سیستان و […]