کشف محموله قاچاق مرجان در چابهار و خسارت ۹۲۰میلیون ریالی به محیط زیست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان عملیات مشترک نیروهای یگان محیط زیست شهرستان های زاهدان، زابل، چابهار و ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان یک محموله بزرگ قاچاق مرجان دریایی کشف و ضبط گردید.

فرمانده یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: محیطبانان پس از کسب اطلاعات موثق، طی هماهنگی با دادستان مجوز ورود به یک محل نگهداری مرجان ها را اخذ و در تفتیش این مکان محموله مذکور را کشف و یک نفر متهم را در این رابطه بازداشت نمودند.

حمید ریگی اظهار داشت: این محموله شامل ۲۸ کلونی آبسنگ مرجانی جمعا به وزن ۲۳ کیلوگرم می باشد.

……………..محموله کشف شده شامل ۲۸ کلونی آبسنگ مرجانی جمعا به وزن ۲۳ کیلوگرم در چابهار

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت برداشت غیرمجاز هر یک کیلوگرم آبسنگ مرجانی معادل ۴۰ میلیون ریال تعیین شده است.

بنابراین متهم می بایست مبلغ ۹۲۰ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نماید.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، در اعماق اقیانوس ها و بسترهای کم عمق برخی از دریاها جوامع زنده پر رمز و راز و ارزشمندی یافت می شود که بسیار با ارزش و بی بدیل می باشند.

یکی از این جوامع زنده و موجودات زیبای دریایی، آبسنگ مرجانی نام دارد. این اکوسیستم های دریایی منحصر به فرد و کهنسال، غنی ترین بیوم دریایی محسوب می شوند.

متاسفانه مرجان ها دائما مورد تعرض قرار دارند بطوری که تاکنون ۱۰ درصد مرجان های جهان کاملا تخریب و تاکنون بیش از ۳۵ درصد نیز در معرض تهدید و تخریب شدید قرار گرفته اند و اگر بدین منوال ادامه یابد طی ۱۰ الی ۲۰ سال آینده کل این اکوسیستم با ارزش از بین خواهند رفت.

……………..محموله کشف شده شامل ۲۸ کلونی آبسنگ مرجانی جمعا به وزن ۲۳ کیلوگرم در چابهار

هشت درصد از کل ذخایر مرجانی جهان در خلیج‌فارس وجود دارد و در حال حاضر نزدیک به ۱۵۰ گونه مرجان‌ در آب‌های کشور شناسایی شده است.

تراکم این حجم از آبسنگ های مرجانی در منطقه‌ای به این کوچکی باور نکردنی است به گونه‌ای که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم اکثر جزایر جنوبی کشور مانند خارک، لاوان، هندورابی، فارور، بنی فارور، قشم، لارک، هنگام و هرمز دارای سواحل مرجانی می باشند.

از آنجا که مرجان‌ها عامل خودپالایی خلیج‌فارس هستند با مرگ آنها میزان آلودگی این دریا به صورت تصاعدی افزایش یافته و باعث نابودی کل حیات در منطقه می‌شود.

در کنار برداشت غیرمجاز، آلودگی نفتی، افزایش‌ دما و کدورت آب به دلیل نشست ریزگردها در دریا دلایل اصلی نابودی مرجان‌های کشور هستند.

در کنار این مخاطرات متاسفانه عده ای سودجو و غارتگر نیز با برداشت غیرمجاز آبسنگ های مرجانی کمر همت بر تخریب این سرمایه های جهانی بسته اند.

برخی دیگر از فواید و ارزش های آبسنگ های مرجانی در اکوسیستم دریایی بشرح زیر می باشد:

•    منبع غذایی اصلی بیش از ۹۳,۰۰۰ گونه ماهی، میگو و دیگر گونه ها از پیرامون این بستر است.
•    این بستر محل امن جهت زیست و تخم ریزی ۲۵ درصد ماهیان می باشد.
•   صخره های مرجانی برای حفظ سواحل در برابر ضربات مخرب امواج و کاهش فرسایش ساحل سهم به سزایی دارند.
•    محل امن و مناسبی برای تجمع ماهیان تزئینی و اکواریمی می باشند.
•    مرجان ها دارای ارزش بالای زیبا شناختی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 17 =

پست بعدی

رییس جمهور تخریب جنگلهای مازندران را فاجعه ای بزرگ دانست و خواستار جلوگیری از آن شد

چ مهر ۲۲ , ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رییس جمهور با تاکید بر اینکه همه باید در مازندران جلوی تخریب جنگل و مرتع را بگیریم، گفت: خوشحالم که در این ۲ سال مقداری از این فاجعه بزرگ کاهش یافته و از مسئولین اجرایی، ائمه جمعه و قوه […]