عامل کشتار یک کل وحشی در منطقه خاییز شناسایی و به دادگاه معرفی شد

شکارچی متخلفی که بوسیله یک اسلحه خفیف یک کل وحشی ۸ ساله را هدف قرار داده و متواری شده بود با تلاش محیطبانان منطقه حفاظت شده خاییز شناسایی و به مراجع قضایی معرفی گردید.از مدتی قبل نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده خاییز در جریان تخلفات یکی از باغداران منطقه قرار گرفته بودند.

بر اساس اطلاعات دریافتی محیط بانان می دانستند که این متخلف بر سر رودخانه کمین می کنند و هنگامیکه کل و بزها از عرض جاده اختصاصی سد مارون عبور کرده و برای نوشیدن آب وارد دره می شوند، وی اقدام به تیراندازی به سمت آنها می کند.چند روز قبل محیط بانان به همین منظور از روی یک بلندی به کمین نشسته و تحرکات جاده و رودخانه را زیر نظر گرفتند.

لاشه کل وحشی-سلاح-کل و قوچ-کالیبر-هدف گلوله

لاشه کل وحشی که مورد اصابت گلوله اسلحه خفیف قرار گرفته و پس از مدتی فرار در وسط جاده تلف شده است

هنگامیکه دسته ای از کل و بزهای وحشی برای نوشیدن آب وارد دره شدند پس از مدتی محیط بانان متوجه شدند که ناگهان گله رم کرده و دقایقی بعد یک خودوری پراید متعلق به فرد مظنون منطقه را ترک می کند.

مسئول منطقه حفاظت شده خائیز در این باره گفت: پس از خروج خودرو و رم کردن گله، منطقه را بررسی کردیم اما متوجه موضوع مشکوکی نشدیم و صدای شلیک گلوله ای نیز نشنیده بودیم به همین منظور به ماموریت گشت و کنترل ادامه دادیم.هدایت اله دیده بان اظهار داشت: لحظاتی بعد یکی از افراد بومی تماس گرفته و اعلام نمود که یک کل وحشی در وسط جاده روی زمین افتاده است.

بلافاصله خودمان را به محل رسانده و متوجه شدیم یک کل حدودا ۸ ساله بر اثر اصابت گلوله اسلحه خفیف به ناحیه قلب تلف شده است.

لاشه کل وحشی-سلاح-کل و قوچ-کالیبر-هدف گلوله

…………………..محل برخورد و ورود مرمی اسلحه خفیف به درون بدن کل وحشی در ناحیه قلب

دیده بان گفت: بنابراین متوجه شدیم شکارچی متخلف با اسلحه خفیف به این کل شلیک کرده اما به دلیل قدرت نه چندان زیاد اسلحه خفیف، کل وحشی ابتدا فرار کرده و پس از مدتی به دلیل برخورد گلوله با اندام حیاتی از ادامه فرار بازمانده و در وسط جاده تلف شده است.

شکارچی متخلف نیز هنگامیکه مشاهده می کند کل وحشی و مابقی گله فرار کرده و از دسترس وی خارج شده اند، سریعا سوار خودروی خودزو شده و منطقه را ترک نموده است.

متاسفانه جانوری که به این شکل تلف شد یکی از کل های زیبا و شناخته شده منطق خاییز بود که چند روز قبل از حادثه نیز عکس زیبایی از این حیوان باشکوه به ثبت رسیده بود.

لاشه کل وحشی-سلاح-کل و قوچ-کالیبر-هدف گلوله

تصویری از کل وحشی شکار شده مربوط به چند روز قبل از حادثه که توسط هدایت اله دیده بان تهیه شده است

پس از این حادثه پرونده ای در دادسرای شهرستان بهبهان تشکیل شده و از متخلف به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی در منطقه حفاظت شده شکایت نمودیم.

با دستور دادستان، اسلحه شکارچی متخلف که یک اسلحه خفیف هورنت کالیبر ۲۲ بود توسط پلیس اطلاعات شهرستان توقیف و خود متهم نیز به دادسرا احضار شد.

متهم پس از حضور در دادسرا و صدور کیفر خواست با قید ضمانت آزاد شده و اسلحه وی نیز در اختیار محیط زیست قرار دارد.

لاشه کل وحشی-سلاح-کل و قوچ-کالیبر-هدف گلوله

لاشه کل وحشی که مورد اصابت گلوله اسلحه خفیف قرار گرفته و پس از مدتی فرار در وسط جاده تلف شده است

سلاح های خفیف به دلیل صدای بسیار ضعیف، به عامل مهمی در نابودی حیات وحش کشور طی سال های اخیر تبدیل شده اند. صدایی که پس از شلیک با اسلحه خفیف ایجاد می شود به قدری ضعیف است که اگر در زمان شلیک حتی محیط بانی در فاصله اندک از شکارچی غیرمجاز (به عنوان مثال به فاصله یک دره یا یک تپه) حضور داشته باشد قادر به شنیدن صدای شلیک نبوده و از حضور متخلف در منطقه آگاه نخواهد شد.

لاشه کل وحشی-سلاح-کل و قوچ-کالیبر-هدف گلوله

اسلحه خفیف هورنت کالیبر ۲۲ بکار رفته در شکار کل وحشی که با دستور مقام قضایی در اختیار محیط زیست قرار دارد

همچنین این نوع از اسلحه به دلیل قدرت نسبتا پایین، قادر به از پای درآوردن پستانداران بزرگ جثه همپون کل و قوچ در لحظه نیست و اکثر پستدارانی که هدف گلوله اسلحه خفیف قرار می گیرند پس از مدتی فرار و تحمل درد و رنج ناشی از جراحت وارده در نقطه دیگری تلف می شوند.

متاسفانه اسلحه خفیف که به هیچ عنوان مخصوص شکار نبوده و صرفا سلاحی تمرینی و ورزشی است بصورت گسترده برای شکار غیرمجاز در کشور استفاده می شود و به دلیل صدای بسیار ضعیف ردیابی این گروه از متخلفین نیز بسیار مشکل خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 6 =

پست بعدی

شکارچیان متخلف عامل آتش سوزی در ۱۰۰ هکتار از اراضی پارک ملی گلستان

د مهر ۱۳ , ۱۳۹۴
آتش سوزی گسترده ای که از عصر روز چهارشنبه بخش هایی از پارک ملی گلستان را در برگرفته و روز گذشته مهار شده بود، با تلاش نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی و مردم محلی ساعاتی قبل کاملا خاموش شد. مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان […]
پارک ملی گلستان-شکارچیان متخلف-آتش سوزی-100 هکتار-بازداشت-عاملین-محیط بانان