خشکسالی شدید در ۱۶ استان/ وضعیت دمای کشور

در تیرماه سال ۹۴ دمای میانگین متوسط روزانه در بیشتر مناطق کشور گرمتر از میانگین بلندمدت بود؛ به گونه‌ای که محدوده وسیعی از شمال غرب کشور حدوددو تا سه درجه گرمتر از شرایط نرمال بود.

تیرماه ۹۴ بسیاری از مناطق کشور گرم‌تر از نرمال

به گفته وی، در تیرماه همچنین مناطقی از شمال تا غرب کشور حدود یک تا دو درجه از شرایط طبیعی گرم‌تر بوده است و بقیه مناطق کشور دمایی حدود نرمال تا نیم درجه گرمتر را در این ماه تجربه کرده است.

گزارش هواشناسی

وضعیت دمای کشور در مرداد ۹۴

رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اظهار داشت: در مرداد ماه ۹۴ شمال غرب کشور بین دو تا سه درجه از شرایط طبیعی گرمتر بود و نواحی شمال و غرب کشور یک تا دو درجه از شرایط نرمال گرمتر بودند. همچنین در این ماه استان‌های اصفهان، یزد، کرمان و فارس حدود نیم تا یک درجه از شرایط طبیعی خنک‌تر بودند اما بقیه نقاط کشور در مرداد ماه ۹۴ دمایی معادل نرمال داشتند.

گزارش هواشناسی

افزایش ۲.۵ درجه‌ای خوزستان در شهریور ۹۴

فاتح تصریح کرد: در شهریورماه ۹۴ استان خوزستان بین ۱.۵ تا ۲.۵ درجه گرمتر از شرایط نرمال بود اما مناطقی از شمال غربی، نواحی غربی، نوار ساحلی، جنوب و جنوب شرق کشور حدود نیم تا یک درجه از شرایط نرمال گرمتر بودند.

گزارش هواشناسی

۱۳ استان کشور شهریور ۹۴ خنک‌تر از نرمال

وی افزود: در شهریور ماه همچنین استان‌های سمنان، خراسان شمالی، تهران، بخش‌های وسیعی از خراسان رضوی، اصفهان، مرکزی و بخش‌هایی از همدان، قزوین، البرز، مازندران، یزد، خراسان جنوبی و فارس حدود نیم تا یک درجه از شرایط طبیعی خنک‌تر بودند. سایر مناطق کشور در شهریورماه ۹۴ دمایی معادل نرمال داشتند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در خصوص وضعیت خشکسالی کشور، تاکید کرد: بر اساس شاخص SPEI که هم داده‌های مربوط به بارش و هم داده‌های مربوط به تبخیر و تعرق را در نظر می‌گیرد، مشاهده می‌شود که در سه ماه گذشته منتهی به پایان شهریور ماه ۹۴ بسیاری از مناطق کشور با خشکسالی‌های شدید تا متوسط متوجه بوده‌اند.

گزارش هواشناسی

خشکسالی شدید در ۱۶ استان کشور طی سه ماه گذشته

به گفته فاتح، بر این اساس مناطقی از استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، بوشهر، فارس، هرمزگان، کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان در این مدت خشکسالی متوسط تا شدید را پشت سر گذاشته‌اند.

خشکسالی خفیف در ۸ استان کشور طی سه ماه گذشته

وی یادآور شد: در برخی دیگر از مناطق کشور در این مدت خشکسالی خفیف حاکم بوده است که می‌توان به استان‌های گیلان، قزوین، البرز، غرب استان تهران، شمال استان مرکزی، قم، بخش‌های وسیعی از اصفهان و سمنان اشاره کرد.

ترسالی ضعیف در ۹ استان کشور طی سه ماه گذشته

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اظهار داشت: در مقابل در سه ماهه گذشته در پاره‌ای از مناطق کشور ترسالیِ ضعیف و متوسط دیده می‌شود که می‌توان بخش‌هایی از استان‌های کردستان، زنجان، لرستان، خوزستان، اصفهان، تهران، مازندران، فارس و کرمان را نام برد. در این مدت مابقی مناطق کشور شرایط طبیعی را نشان می‌دهد.

گزارش هواشناسی

خشکسالی خفیف تا بسیار شدید در بیشتر مناطق کشور به جز ۱۰ استان در سال آبی که گذشت

فاتح تصریح کرد: وضعیت خشکسالی کشور برای ۱۲ ماه گذشته و یا به عبارتی سال آبی گذشته منتهی به پایان شهریور ماه بر اساس شاخص SPEI نشان می‌دهد که به استثنای بخش‌هایی از استان‌های فارس، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران و خوزستان که شرایط طبیعی را داشته‌اند و در پاره‌ای از اندک مواقع ترسالی ضعیف نشان داده‌اند، مابقی مناطق کشور، شرایط خشکسالی خفیف تا بسیار شدید را پشت سر گذاشته‌اند.

گزارش هواشناسی

خشکسالی خفیف تا بسیار شدید در تمام استان‌های کشور طی ۷ سال گذشته

وی تاکید کرد: بررسی وضعیت خشکسالی بلندمدت یعنی هفت سال گذشته تا پایان شهریور ۹۴ بر اساس شاخص SPEI که به نوعی بیانگر انباشتگی خشکسالی در مناطق مختلف کشور است، نشان می‌دهد که تقریباً در تمام استان‌های کشور شرایط خشکسالی خفیف تا بسیار شدید حاکم بوده است؛ به طوری که در این مدت تنها نقاط محدودی از برخی استان‌ها با شرایط طبیعی از نظر خشکسالی مواجه بوده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − ده =

پست بعدی

یک پلنگ ایرانی در ارتفاعات شهرستان سرباز به دلیل نامعلومی از بین رفت

ی مهر ۱۲ , ۱۳۹۴
دو روز قبل اهالی روستای حاجی آباد از توابع شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان از مشاهده لاشه یک پلنگ در ارتفاعات این روستا خبر دادند. رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سرباز در این باره گفت: به دنبال این گزارش نیروهای یگان محیط زیست عازم ارتفاعات مذکور شده […]
پلنگ ایرانی-سیستان و بلوچستان-شکستگی-روستای حاجی آباد