تالاب جازموریان به کانون ریزگرد و آلودگی های محیط زیستی تبدیل شده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تالاب جازموریان یکی از بزرگترین حوزه های آبریز فلات مرکزی ایران و جنوب شرق کشور محسوب می شود. این تالاب به وسیله ده ها رودخانه فصلی و دو رودخانه دائمی بمپور و هلیل رود تغذیه می شود.

افزون بر این دو رودخانه، شماری آبراهه نیز وجود دارد که آب آنها مستقیما وارد هامون جازموریان می‌شوند. در این حوضه آبریز ۹۱ رودخانهٔ کوچک و بزرگ جریان دارد که هلیل‌رود بزرگ‌ترین آنهاست. حجم آب این رودخانه بستگی به ذوب شدن برفهای انباشته شده در کوههای استان کرمان و ریزش باران دارد.

اما تالاب جازموریان این روزها به بیابانی بی آب و علف و محل چرای شترها و دامهای مردم محلی تبدیل شده است.

احداث سدهای متعدد بر روی رودخانه های تغذیه کننده جازموریان بخصوص هلیل رود و عدم تامین حق آبه، مهمترین دلیل خشک شده این تالاب ارزشمند است.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمان با انتقاد از بی توجهی مسئولان در رفع مشکل ریزگردها در این استان، گفت: متاسفانه عواید حاصل از معادن کرمان صرف مشکلات زیست محیطی در این استان نمی شود.

شهباز حسن پور بیگلری در گفت وگو با خانه ملت، در خصوص اینکه تالاب جازموریان به بزرگترین کانون ریزگرد در استان کرمان تبدیل شده است، گفت: متاسفانه یکی از بزرگترین معضلات اکثر استان های مرزی کشور موضوع ریزگردها و آلودگی های زیست محیطی است که طی چند سال گذشته در جنوب استان کرمان و تالاب جازموریان و غرب این استان افزایش پیدا کرده است، البته مشکلات این چنینی در همه استان های کشور حکایت از بی توجهی مسئولان به محیط زیست دارد.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، افزود:  در گذشته با کاشت بسیاری از گونه های گیاهی تا حد بسیاری از افزایش ریزگردها در این استان جلوگیری شد، اما در حال حاضر تغییر اکوسیستم استان کرمان و کاهش میزان بارندگی و البته خشکسالی های ممتد مرگ گونه های گیاهی، مراتع، جنگل‌ها و افزایش میزان ریزگردها را در پی داشته است.

وی  تصریح کرد: متاسفانه سرمایه‌ای که از طریق معادن و صنایع در استان کرمان حاصل می‌شود صرف مشکلات زیست محیطی در این استان نشده و متاسفانه به خزانه کشور واریز می شود، به عبارت بهتر در حال حاضر ۶۵ درصد از کل گردش مالی کشور تنها در استان تهران صورت می گیرد.

حسن پور با اشاره به اینکه در سال های ۹۲ و ۹۳ بیش از ده ها میلیارد از عواید استان کرمان به ویژه در حوزه معادن به حساب دولت و منابع طبیعی کشور واریز شده است، گفت: این درحالی است که این سرمایه باید صرف کاشت و تقویت منابع طبیعی در همین استان می‌شد، همچنین در قبال این موضوع هیچ هزینه‌ای در استان کرمان نمی شود. همه این موارد از گذشته تا کنون سبب بروز مشکلات محیط زیستی بسیاری در این استان شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: با توجه به مصوبات مجلس شورای اسلامی در خصوص ریزگردها دولت تاکنون به وظیفه خود در قبال استان کرمان عمل نکرده و هیچ اقدام اساسی در برخورد با ریزگردها صورت نگرفته است، زیرا باید از منابع تصویب شده در جهت برخورد با ریزگردها در همه استان های کشور استفاده شود؛ چرا که همه کشور دریاچه ارومیه، خوزستان و سیستان بلوچستان نیست، بنابراین رسیدگی به یک نقطه خاص و بی توجهی به استان های دیگر نتیجه بی برنامگی هایی است که مسئولان گرفتار آن شدند.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمان، گفت: متاسفانه در ۲۰۰ سال گذشته بیشترین تلفات جانی در اثر حوادث طبیعی در استان کرمان اتفاق افتاده است، همچنین بدترین شرایط آبی کشور در این استان وجود دارد، اما مسئولان متاسفانه به رفع مشکلات این چنینی توجه نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

پست بعدی

کشف اجزای بدن ۳ کل و بز، ۲ قوچ و میش و یک بزغاله وحشی در آران و بیدگل

د مرداد ۵ , ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر فعالیت های مجرمانه یک شکارچی غیرمجاز و فروش گوشت شکار توسط وی در آران و بیدگل، نیروی یگان محیط زیست این شهرستان به تحقیق در این زمینه پرداختند. رئیس اداره حفاظت محیط زیست […]