۴ ساعت درگیری مسلحانه شکارچیان متخلف و محیط بانان پارک ملی سرخه حصار

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): حوالی ساعت ۱۶ روز گذشته (دوشنبه ۹۴/۴/۲۹) یکی از محیط بانان پارک ملی سرخه حصار تهران حین دوربین کشی متوجه حضور چهار شکارچی متخلف گردید که مشغول کندن پوست شکار بودند.

رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار در این باره گفت: محیط بان که تنها بود موضوع را به مرکز اداره منتقل و درخواست نیروی کمکی نمود.

امامعلی یگانزاده اظهار داشت: به همراه یک نفر از محیط بانان عازم منطقه شدیم و با راهنمایی ماموری که در کوه بود پس از مدتی جستجو ۴ شکارچی متخلف مشاهده نمودیم که در نقطه ای مشغول استراحت بودند.

بلافاصله متوجه شدیم افرادی که وارد منطقه شده اند از شکارچیان شرور و سابقه دار هستند که پیش از این نیز دو بار دیگر در همین منطقه با محیط بانان درگیر و بازداشت شده بودند.

امامعلی یگانزاده گفت: بنابراین با احتمال بروز درگیری، یک نفر از محیط بانان به فیلم برداری و عکس برداری از متخلفین مشغول شد.

دو مامور دیگر بصورت نامحسوس به سمت محل حضور شکارچیان حرکت کردند اما متخلفین متوجه حضور مامورین نشده بودند.

زمانیکه محیط بانان به فاصله حدودا ۱۰ متری متخلفین رسیدند فرمان ایست صادر شد اما یکی از شکارچیان که مسن تر از بقیه بود اسلحه گلوله زنی را به سمت محیط بانان نشانه رفته و تهدید نمود در صورت جلوتر رفتن به آنها شلیک می کند.

با تهدید شکارچی متخلف دو محیط بان مجبور شدند حدود یکصد متر عقب نشینی کرده و پشت صخره ها پناه بگیرند.

رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار گفت: شکارچیان متخلف پس از عقب نشینی مامورین قصد داشتند منطقه را ترک کنند اما متوجه شدند از سه طرف در محاصره محیط بانان هستند.

مجددا با صدای بلند به شکارچیان اعلام شد که در محاصره هستند و بهتر است سلاح خود را تحویل داده و تسلیم شوند.

متخلفین بدون توجه هشدارهای مکرر مامورین لاشه ها را رها کرده و برای رهایی از حلقه محاصره اقدام به تیراندازی مستقیم به سمت محیط بان نمودند.

شکارچی متخلفی که مشغول تیراندازی بود مستقیم و به قصد هدف قرار دادن محیط بانان شلیک میکرد و اگر مامورین پشت صخره ها پناه نگرفته بودند بدون شک کشته می شدند.

یگانزاده گفت: پس از شلیک های شکارچی متخلف، محیط بانان نیز اقدام به تیراندازی هوایی مکرر نموده و تعداد زیادی گلوله به زیر پای متخلفین شلیک شد اما به هیچ عنوان حاضر به تسلیم شدن نبودند.

در جریان تیراندازی های محیط بانان یکی از شکارچیان برای برهم زدن تمرکز مامورین خودش را بر روی زمین انداخت و وانمود کرد که تیر خورده و مجروح شده است.

دو نفر از متخلفین به قصد خروج از منطقه به راه افتادند درحالی که نفر سوم خودش را به روی زمین انداخته بود و یک نفر نیز در بالای سر وی نشسته بود تا مامورین مطمئن شوند که یکی از شکارچیان تیر خورده است.

رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار گفت: زمانیکه شکارچیان از یکدیگر جدا شده و دو نفر از آنان به راه افتادند، محیط بان نیز جهت دستگیری آنها وارد عمل شدند اما هم شکارچیان و هم محیط بانان از شدت خستگی توان خود را از دست داده بودند.

یگانزاده گفت: جستجوها تا حدود ساعت ۵ صبح ادامه داشت اما دو شکارچی متخلف به همراه اسلحه بکار رفته در درگیری با استفاده از تاریکی شب موفق شده بودند منطقه را ترک کنند.

محیط بانان به محل اولیه مشاهده متخلفین رفته و بخشی از لاشه یک قوچ و بخشی از لاشه یک میش وحشی را کشف و ضبط نمودند.

دو متخلف دستگیر شده نیز تحت بازجویی جداگانه قرار گرفته و یکی از آنها ضمن اعتراف به شکارغیرمجاز یک قوچ و یک میش وحشی مشخصات دو متهم متواری را نیز فاش نمود.

حدود ۴ ساعت از آغاز درگیری و تعقیب و گریز گذشته و هوا تاریک شده بود اما مامورین به هر شکل ممکن دو شکارچی متخلفی که قصد خروج از منطقه را داشتند بازداشت نمودند.

پس از انتقال متهمین دستگیر شده به پاسگاه محیط زیست، محیط بانان مجددا عازم منطقه شدند تا دو متخلف دیگر که اسلحه به همراه داشتند را دستگیر کنند.

رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار گفت: یکی از افرادی که بازداشت شده بود و مسن تر بود همان شخصی بود که در جریان درگیری دائما به سمت مامورین شلیک کرده بود اما در آخرین لحظه اسلحه را به پسر خود داده بود تا آنها فرار کرده و اسلحه را از منطقه خارج کنند.

پس از انجام بازجویی و تکمیل صورتجلسه تخلف صبح امروز (سه شنبه) متهمین به مراجع قضایی معرفی شده و با دستور دادستان تا زمان حضور دو متخلف فراری روانه زندان شدند.

خوشبختانه از تمام مراحل مشاهده متخلفین، پوست کندن لاشه شکار، درگیری و تیراندازی به سمت مامورین فیلم برداری شده و فیلم مربوطه در اختیار مقام قضایی قرار گرفته است.

کی از متهمین دستگیر شده که عامل اصلی شلیک به سمت محیط بانان بود پیش از این یک بار به جرم شروع به شکار و یک بار نیز به هماره لاشه شکار دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده بود.

این متهم بابت پرونده قبلی خود به ۹۱ روز حبس محکوم شده و بزودی برای اجرای حکم قبلی می بایست روانه زندان میشد.

با توجه به شکار غیرمجاز در پارک ملی، تمرد از فرمان مامورین، درگیری مسلحانه و شلیک به سمت محیط بانان و سابقه دار بودن متخلفین، مجازات سنگینی در انتظار آنها خواهد بود.

۹۴۰۴۳۰_sorkhehesar-1 ۹۴۰۴۳۰_sorkhehesar-2 (1) ۹۴۰۴۳۰_sorkhehesar-2 ۹۴۰۴۳۰_sorkhehesar-3 ۹۴۰۴۳۰_sorkhehesar-4 ۹۴۰۴۳۰_sorkhehesar-5 ۹۴۰۴۳۰_sorkhehesar-6 ۹۴۰۴۳۰_sorkhehesar-7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

پست بعدی

یک خرس قهوه ای در سفیدکوه خرم آباد به طرز بیرحمانه ای کشته شد

د مرداد ۵ , ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سه روز قبل یک خرس قهوه ای مجروح در منطقه آب شاهیوند واقع در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم آباد توسط یکی از افراد محلی مشاهده و موضوع به اداره محیط زیست گزارش گردید. بلافاصله نیروهای یگان محیط زیست […]