مرگ یازده نفر و مفقود شدن عده ای دیگر در پی وقوع سیل در تهران و کرج

ایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اثر وقوع طوفان و سیل در استان تهران و البرز در روز گذشته تا کنون جسد ۱۱ نفر از مفقود شدگان کشف شده و سیل حدود ۵۰ خودرو را نیز با خود برده است. هر چند آمار رسمی کشته شدگان ۱۱ نفر اعلام شده است اما بر اساس اخبار واصله تعدادی از شهروندان این دو استان مفقود شده و از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

تصاویر اول تا چهارم این گزارش مربوط به خسارات ناشی از سیل در تهران و البرز و تصاویر پنجم تا هفتم مربوط به شهر سقز می باشد.

پزشکی قانونی دریافت ۱۱ جسد را تایید کرد

سازمان پزشکی قانونی کشور نیز از ارجاع اجساد ۱۱ تن از کشته شدگان سیل و طوفان شب گذشته به این سازمان خبرداد و اعلام کرد: تا کنون اجساد ۱۱ کشته حادثه طوفان روز یکشنبه، ۲۸ تیرماه ۱۳۹۴ به مراکز سازمان پزشکی قانونی در استان های تهران و البرز منتقل شده است.

در میان اجساد منتقل شده شش جانباخته مربوط به استان تهران و ۵ جانباخته دیگر نیز مربوط به استان البرز است.

بر اساس اعلام این سازمان تعداد متوفیات در حال افزایش و این ۱۱ جسد، آمار اولیه قربانیان طوفان روز گذشته است که به دستورقضایی و برای یافتن علت مرگ و تعیین هویت به پزشکی قانونی ارجاع شده اند.

به گفته پزشکان قانونی تهران و البرز کار تشخیص هویت اجساد منتقل شده به این ادارات کل آغاز شده است.

آمار کشته شدگان افزایش یابد / ۱۰ الی ۲۰ نفر مفقود شده اند

در پی وقوع سیل و طوفان روز گذشته که علاوه بر تهران و البرز در برخی استان های دیگر کشور هم خساراتی به دنبال داشت، رییس سازمان مدیریت بحران کشور نیز از مرگ ۱۱ تن در حوادث دو استان تهران و البرز خبر داد.

اسماعیل نجار، در گفت‌وگو با ایسنا گفت: از جمله مناطقی که خسارت زیادی در آن رخ داد، روستای فیجان در منطقه ارنگه کرج بود و با توجه به اینکه این منطقه یک منطقه تفرجگاهی است و تعداد زیادی از شهروندان برای گذران تعطیلات به آنجا مراجعه کرده بودند متاسفانه طغیان رودخانه حدود ۵۰ خودرو را با خود برد و همچنین موجب مفقود شدن تعدادی از شهروندان شد.

نجار با بیان اینکه برابر آخرین آمار ما در پی طغیان رودخانه در این منطقه پنج تن جان خود را از دست دادند که تاکنون جسد سه نفرشان کشف شده‌ است گفت: حدود ۱۰ تا ۲۰ نفر نیز برابر گزارش‌های واصله مفقود شدند که تلاش برای یافتن آنها همچنان ادامه دارد و البته ممکن است آمار کشته شدگان افزایش یابد.

مرگ شش تن در کن

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به سوال ایسنا درباره اینکه وضعیت در کن به چه صورت است گفت: در منطقه کن پلی قرار داشت که دچار آب گرفتگی شد و همچنین جاده امام زاده داود نیز ریزش کرد. برابر جدیدترین اخباری که به دست من رسیده در این منطقه شش تن شامل یک تبعه چینی، یک تبعه افغان و چهار تبعه ایرانی جان خود را از دست داده‌اند.

وی در واکنش به برخی آمار اعلام شده از سوی مسئولان غیرمرتبط با موضوع بحران که ادعا کرده بودند ۲۰ تن در تهران جان خود را از دست داده‌اند گفت: تا به این لحظه آمار نهایی و قطعی ۱۱ جان باخته است و ما به عنوان سازمان مدیریت بحران و متولی سازمان دهی بحران در کشور آماری جزئی را تایید نمی‌کنیم، البته شایعات مختلفی وجود دارد و من نیز موضوع ۲۰ کشته را شنیده‌ام اما از شهروندان می‌خواهم که به شایعات توجه نکنند.

انگشت اتهام مجلس به سوی سازمان هواشناسی

به گزارش خانه ملت، استان تهران، البرز و مازندران روز گذشته بار دیگر توفان شدیدی را تجربه کرد توفانی که این بار نیز به دلیل عدم پیش‌بینی‌های درست و دقیق سازمان هواشناسی مهمان این استان‌ها شد و خسارت‌های زیادی را بر جای گذاشت.

سال گذشته نیز توفان سهمگینی شهر تهران را در نوردید، تا جایی که تنی چند از هموطنانمان جان خود را از دست دادند. در آن زمان حادثه‌ساز بودن توفان مذکور، مجلس را برآن داشت که از مسئولان سازمان هواشناسی دعوت کند تا علت این قصور را از آنها جویا شوند اما متاسفانه بر طبق روال معمول این سازمان تقصیرها را بر گردن نهاد دیگری مانند صدا و سیما انداخت و عنوان کرد که این سازمان همکاری لازم را با سازمان هواشناسی در اطلاع‌رسانی درست از حوادث غیرمترقبه ندارد.

اگرچه توجیهات سازمان هواشناسی برای مجلسی‌ها پذیرفته شده نبود اما امید آن بود که این سازمان بتواند با دقت بیشتر و نظارت دقیق‌تری فعالیت خود را از سر بگیرد اما متاسفانه باز هم عملکرد ضعیف این سازمان باعث شد تا هشدار لازم به مردم داده نشود و همین امر باعث شد تا توفان روز گذشته در تهران و استان های البرز و مازندران کام بسیاری از مسافران تعطیلات عید فطر را تلخ کرده و خسارت‌های زیادی نیز برجای بگذارد.

در این زمینه نمایندگان مجلس نیز نسبت به عملکرد ضعیف سازمان هواشناسی واکنش نشان دادند و آن را ناشی ازکم‌کاری این سازمان دانستند.

عدم پیش‌بینی دقیق توفان نشان از کم‌کاری سازمان هواشناسی دارد

محمد اسماعیل سعیدی در گفت وگو با خانه ملت،‌ با یادآوری توفان روز گذشته که در استان‌های تهران و البرز به وقوع پیوست،‌ افزود: متاسفانه سال گذشته نیز چنین حادثه‌ای اتفاق افتاد و خسارت زیادی نیز بر جای گذاشت. در آن مقطع زمانی کمیسیون اجتماعی بعد از این حادثه از مسئولان مربوطه درخواست کرد تا توضیحات خود را پیرامون این رخداد ارایه دهند که البته این توضیحات قانع کننده نبود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: واقعیت آن است که سازمان هواشناسی می‌تواند از تغییرات آب و هوایی متوجه وقوع حادثه‌ای مانند توفان روز گذشته شود و این وقایع را به مردم اطلاع‌رسانی کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه عدم پیش‌بینی درست از توفان روز گذشته در تهران نشان از کم‌کاری سازمان هواشناسی دارد، تصریح کرد: این سازمان با همکاری صدا و سیما می‌تواند اطلاع‌رسانی خوبی را نسبت به پیش‌بینی‌های دقیق خود از تغییرات آب‌وهوایی داشته باشد اما متاسفانه این اطلاع‌رسانی‌ها به درستی صورت نمی‌گیرد.

وی یادآور شد:‌ سازمان هواشناسی نباید نسبت به عدم پیش‌بینی درست از وقوع چنین توفان‌هایی توجیه غیرمنطقی داشته باشد چراکه جان و مال افراد به وسیله این حوادث به مخاطره می‌افتد. بدون‌شک اگر سال گذشته کم‌کاری سازمان هواشناسی جدی گرفته می‌شد شاید امسال شاهد تکرار این اشتباه نبودیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: باید سازمان هواشناسی مسئولیت همه حوادث برجای مانده از توفان‌های پیش‌بینی نشده را بپذیرد چراکه بی‌دقتی این سازمان چنین اتفاقاتی را رقم زده و آن وقایع قصوری از سوی سازمان مذکور است.

سازمان هواشناسی با همه خدم و حشم دغدغه کاری ندارد

کمال علیپور خنکداری نیز در واکنش به توفان روز گذشته در استان های مازندران، البرز و تهران، گفت: متاسفانه در سال های اخیر بروز بحران هایی چون توفان، بارندگی شدید و سیل جدی گرفته نشده است که یکی از مهم ترین علل این امر کوتاهی سازمان هواشناسی کشور است که به روز، به موقع و در زمان مناسب پیش بینی نمی کند و متولیان اجرایی کشور را از اتفاقات و بحران ها مطلع نمی سازد.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی، گفت: در تمامی کشورها ۱۵ روز تا یک هفته قبل از وقوع حادثه، سازمان هواشناسی، ستاد اجرایی کشور و مقابله با بحران را نه تنها مطلع می سازد بلکه اعلام آماده باش می‌دهد. سازمان هواشناسی قائل به پیش بینی هوا و توفان از یک هفته قبل نیست. مسئولان سازمان هواشناسی در جلسه ای با اعضای کمیسیون عمران اعلام کرند که قطع به یقین سازمان هواشناسی ۴۸ ساعت قبل از وقوع حادثه اطلاع رسانی می کند اما در مورد توفان روز گذشته حتی ۴۸ ساعت قبل از توفان هم پیش بینی صورت نگرفت.

وی افزود: با وجود بودجه و امکانات مناسب سازمان هواشناسی کشور، اما به نظر می رسد مسئولان این سازمان دغدغه کاری ندارند، از این رو ضرورت دارد تا سازمانی که به اعلام اخبار محدود افزایش یا کاهش دما و بارندگی های پراکنده اکتفا کرده دستگاه های پیشرفته ای تهیه کند تا پیش بینی درست و به موقعی داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: ستاد مدیریت بحران کشور، جمعیت هلال احمر، شهرداری ها و راه و ترابری آمادگی کامل برای امداد رسانی و جلوگیری از بحران را دارند، اما متاسفانه سازمان هواشناسی با داشتن وظیفه قانونی و منابع انسانی گسترده و فراوان از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کند. این در حالی است که جلوگیری از بحران اهم بر درمان بحران است. بروز بحرانی چون توفان روز گذشته منابع و اعتبارات بسیاری را از بین برده است.

ضعف در نیروی انسانی کارشناس و تجهیزات سازمان هواشناسی

مجتبی رحماندوست نیز با اشاره به برخی ضعف های سازمان هواشناسی در پیش بینی توفان روز گذشته استان تهران و البرز، گفت: به طورحتم سازمان هواشناسی باید برای پیش بینی درست وقوع توفان‌های احتمالی آینده در نیروی انسانی خود تجدید نظر کند، چون سازمان هواشناسی به نظر نیروی انسانی لازم و کارشناسی را برای پیش بینی طوفان های این چنینی ندارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهرو پردیس درمجلس شورای اسلامی، افزود: البته سازمان هواشناسی در ابزار و تجهیزات فنی و لازم خود نیز باید تجدیدنظر کند، زیرا اگر این سازمان از نیروی انسانی کارشناسی و ابزار لازم برخوردار بود هیچ وقت شاهد چنین حوادث شدید در پایتخت نبودیم.

بنابراین به مسئولان سازمان هواشناسی توصیه می‌شود که حداقل پس از پایان این توفان به دو توانمندی خود یعنی نیروهای انسانی کارشناس و ابزارو تجهیزات لازم خود نگاهی کند، زیرا ادامه این روند و وجود نقص در این دو زمینه می تواند آسیب های بسیاری ناشی از عدم پیش بینی‌ طوفان ها و بادهای شدید به استان تهران وارد کند.

رحماندوست افزود: مگر در طول یکسال چندین طوفان در استان تهران به وقوع می پیوندد که سازمان هواشناسی نمی تواند به موقع پیش بینی کرده و به مردم میزان شدت اینگونه توفان ها را اطلاع رسانی کند؟

نابراین باید به این نکته تاکید کرد که درصورت عدم رفع نواقص در این دو بخش، مردم باید چگونه به سازمان هواشناسی در پیش بینی آب و هوا و وقوع طوفان ها اعتماد کنند.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اطلاع رسانی‌ها در وقوع توفان ها و بادهای شدید نیز به موقع انجام  نمی‌گیرد، گفت: البته درصورت عدم اطلاع رسانی دقیق می توان به وجود ضعف مدیریتی درسازمان هواشناسی نیزاشاره کرد که بهتر است مسئولان سازمان هواشناسی برای رفع این مشکل اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 9 =

پست بعدی

گالری تصاویر درختکاری سالمندان

س تیر ۳۰ , ۱۳۹۴
گالری تصاویر درختکاری سالمندان