روستای زیست پایدارِ “فایند هورن”: بهشتی زیبا بر روی زمین

روستای زیست پایدارِ “فایند هورن“، یک جامعه جهانی که از مفهوم پایداری زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی و معنوی به وجود آمده است، می باشد. این محل سورئال، روستای زیست پایدار فایندهورن، واقع در خلیج فایندهورن از “مورای” در شمال شرقی اسکاتلند، یک اجتماع زیست پایدار است که بر هماهنگی بین انسان و طبیعت تاکید دارد
در کتاب “جادوی فایندهورن” نوشته “پال هاوکن”، این بهشت زیست پایدار بر روی زمین اینگونه توصیف شده است: “داستان هایی در مطبوعات و دیگر رسانه ها دربارۀ یک اجتماع کوچک در شمال اسکاتلند بنام “فایندهورن” وجود دارد که مردم در آن با گیاهان با نتایج شگفت انگیز حرف می زنند – داستان هایی از باغ های سبزیجات و گل با جان بخشی اشکال فرشته ای، داستان هایی از گیاهان که شاهکارهای باورنکردنی ای از رشد و پایداری را ارائه می دهند: ۱۸ کیلوگرم کلم، “گل زبان در قفا”ی ۲٫۵ متری و گل های رز شکفته شده در برف – تماما یک فاصلۀ کوتاه از دایرۀ قطبی در یک شبه جزیرۀ دستخوش باد که تا دریای شمال با خاک شنی مانند ساحل محلیتان، پیش رفته است.”

 findhorn-site-for-C-smaller

ساکنان “فایندهورن” برای ایجاد محیط زیستی که کیفیت پایه ای زندگی برای همگان را بهبود می بخشد، کار می کنند. چنین گروه هایی با پیروی از این اصل ساده که بیش از انچه که یک شخص می تواند بدهد، از زمین نگیریم، برای کاهش ردپای اکولوژیشان در تمام جنبه های زندگی روزانه تلاش می کنند. تا به امروز، روستای “فایندهورن” به ردپایی دست یافته است که حدود نصفِ ردپای متوسط ملیِ کشور انگلستان است! حتی تاثیرگذارتر اینکه، بررسی سال ۲۰۰۷ توسط “گِن-اروپا” (شبکۀ روستای پایدار جهانی) در مشارکت با مرکز تحقیقات توسعۀ پایدار به این نتیجه رسید که این مکان پایین ترین ردپای اکولوژی را در میان هر اجتماعی در دنیای صنعتی” داراست.

footprint-mural

غذای اینجا بطور محلی و ارگانیک پرورش داده می شود، از اینرو خوب و فصلی است. بنابراین اصول اصلی یک رژیم خوب و سالم نیز در اینجا ارائه می شود، بنابراین دریافت آن آسان است.

آغاز این دهکده زیست سازگار چطور بود؟

 

FindhornORIGINALcaravan

فایندهورن” در سال ۱۹۶۲ وقتی “پیتر” و “یلین کادی” و سه پسرشان بهمراه “دوروتی مکلین” به پارک “کاروان” در روستای دریا کنار فایندهورن رسیدند، آغاز شد. گروه در جستجوی اقامت موقت به اینجا آمدند و منتظر استخدامشان در هتلی در اطراف شهر فورس بودند. بنابراین پیتر، ایلین و”دروتی” و شش نفر از آنها در این کاروانِ بسیار کوچک زندگی می کردند. آنها منتظر بودند و فکر می کردند که آنها فقط برای مدت کوتاهی اینجا خواهند بود و آنها بسادگی منتظر استخدام بودند و درحالیکه منتظر بودند، اینجا ماندند. آنها تنها با هشت پوند در یک هفته زندگی کردند که پول خیلی زیادی برای تغذیه آنها و کودکانشان نبود، از اینرو تصمیم گرفتند تا باغی در اطرافشان بسازند. بزودی این سه نفر خاک قبلی بی حاصل و مرده از ناحیه خلیج فایندهورن را به زمینی شاداب و حاصلخیز تبدیل کردند.

“ایلین” به صدای درونش گوش می داد؛ همان چیزی که او خدای درون می نامید. “دروتی” قادر بود تا به چیزی که آن را عوالم طبیعت و روح طبیعت می نامید، متصل شود. او آن را “الوهیت” می نامد زیرا دنبال لغت بهتری بود، الوهیت، جایی است که او دریافت که می تواند با ذات گیاهان و در کل، قلمرو طبیعت ارتباط برقرار کند. پیتر شخصی بود که از اطلاعات استفاده می کرد و آنها را بکار می بست بنابراین او با “دروتی” حرف زد و او با “ایلین” حرف زد و به راهنماییشان گوش داد و سپس سعی کرد و آن را بکار بست. پتر از “دروتی” دربارۀ آن می پرسید ؛ “چقدر کود گیاهی باید در اینجا بریزم؟ چطور باید با این خاک کار کنم؟” و “دروتی از طریق کار درونی اش پاسخ می داد. و از طریق آن، باغ به موفقیت بزرگتر و بزرگتر دست یافت.

findhorn- park garden1 1

صحبت دربارۀ جادوی فایندهورن و مردمی که به “کادیاس” و “دروتی” برای کارشان ملحق می شدند، به سرعت پخش شد. بزودی این گروه ابتدایی از ۶ نفر به یک اجتماع کوچک در روستای “فایندهورن” رشد کرد.
در این مزرعه سبزیجات بسیار بزرگی را پرورش داده می شود. مردم نمی توانند درک کنند که این چطور امکان پذیر است. زیرا این زمین بسیار ماسه ای است. بنابر این مردم درک نمی کردند که چطور چنین سبزیجات خوبی را در چنین زمین فقیر و بسیار ماسه ای می توان بدست آورد. این زمین ها ریگ روان ماسه ای اند. بنابر این افراد بیشتری به اینجا جذب شدند و سپس کتاب هایی دربارۀ “فایندهورن” نوشته شد. یکی از این کتاب های منحصر به فرد ” جادوی فایندهورن” نام دارد که توسط یک نویسنده آمریکایی بنام “پال هاوکن” نوشته شده است و آن کتاب آمریکایی های زیادی را به اینجا کشانده است. بنابراین این منطقه به مکانی بین المللی تبدیل شد. این اجتماع سپس یک موسسه خیریه تشکیل داد که اکنون به “فایندهورن” معرف است.

findhornGarden w

وقتی “مارتین روچی- نیشیموری” که در حال حاضر مدیر بخش سلامت و امنیت در روستای زیست پایدار است، ابتدا دربارۀ این اجتماع ویژه شنید، هرگز فکر نمی کرد که این اجتماع به خانه دائمی اش تبدیل گردد.

خانه های روستای زیست سازگار “فایندرهورن” چگونه اند؟

eco-village-wales

تا به امروز، روستای زیست پایدار ِ”فایندهورن” تقریباً ۶۱ ساختمانِ زیست محیطی را بنا کرده است که تمام آن ها به محیط زیست احترام می گذارند و زیست پایدار می باشند.

یکی از خانه هایی که ۱۰ سال از ساختش می گذرد کاملا بر اساس چیزی که آن را “سرزمین رویاها” می نامند، در این منطقه ساخته شده است و اساساً یک خانۀ زیست محیطی است زیرا برای به حداکثر رساندن بهره حرارتِ خورشیدی غیر فعال طراحی شده است. بنابراین تعداد بسیار زیادی شیشه در بخش جنوبی آن وجود دارد. یک گلخانۀ شیشه ای بزرگ وجود دارد که اطراف جلویی خانه را پوشانده است. به این ترتیب در تابستان یا حتی در زمستان، حرارتی که از طریق باز و بسته شدن درب ها به داخل خانه وارد می شود را مدیریت می کنند. در تابستان هوا می تواند بسیار داغ شود.

اما در روزهای دیگر وقتی خورشید وجود دارد در حقیقت با دریافت حرارت خورشیدی غیر فعال که از سوی گلخانه بدست می آید، خانه را گرم می کنند. دیوارها با موادی مانند روزنامه های بازیافت شده که بشکل خمیر در می آیند و بعد داخل دیوارها پمپ می شوند، عایق کاری می شوند. بنابراین در آن زمان که این خانه ساخته شد، عایق کاریش بسیار بیشتر از میزان قانونیش در اسکاتلند بود. اکنون میزان قانونی تقریباً در حد نوع عایق کاری ای است که در اینجا استفاده می شود.

یک چیز دیگر که در مورد این خانه جالب است چیزی است که آن را سیستم “تنفس دیوار” می نامند. در یک چنین هوای مرطوبی، می توانید ذخیرۀ زیادی از رطوبت را در خانه داشته باشید. این سیستم مانند یک ژاکت جلیقه دار که رطوب به آن وارد و از آن خارج می شود، عمل می کند. بنابراین در حقیقت این یک مکان بطور باور نکردنی سالم برای زندگی کردن است زیرا خانه واقعاً تنفس می کند. سطح رطوبت به نوعی یکسان می شود و رطوبت دوباره می تواند از میان دیوار عبور کند. همچنین هر خانوار سبزیجات و میوه های ارگانیک خودش را پرورش می دهد.

ecomobile-plans-thumb-plan

ecomobile-axo

bannerbuilding01091009
محصولات اصلی که در باغ ها کشت می شود چیست؟

findhorn-vegکاهو و سبزیجات چینی زیادی در اینجا پرورش داده می شود و محصولات دیگری مانند کاهو، کدو تنبل، کدوی اسپاگتی، کلم، کلم بروکلی، تمشک، تره فرنگی، ترشک صغیر ، هویج و کرفس و مقدار زیادی داروی گیاهی و از این قبیل چیزها پرورش داده می شود.
باغداری در اینجا %۱۰۰ ارگانیک است. هیچ کود مصنوعی یا آفت کشی استفاده نمی شود و گیاهان بطور کل سالم هستند.

“باغ کولرن” یکی از سه باغ سازمان فایندهورن است . این باغ، بیشتر نیاز این منطقه به سبزیجات را مرتفع ساخته و همچنین ذخیره ۱۴۰ خانوار را تامین می کند.

در اینجا هر هفته مهمانانی وجود دارند، کسانیکه برای آشنایی با موسسه و برای کمک می آیند. غذایی که در اینجا تولید می شود در اصل برای خود افراد این منطقه است. برای افرادی که در این موسسه کار می کنند و برای مهمانان. غذای مازاد نیز برای فروش در فروشگاه ها و رستورانهای محلی برای فروش وجود دارد.

در این باغ ها از کامپوست %۱۰۰ طبیعی و سازگار با محیط زیست در باغها استفاده می شود که شامل مواد زائد آشپزخانه است. یکی از بهترین و سرگرم کننده ترین کارها در این مزارع تولید کامپوست است. زیرا خاک در اینجا بسیار ماسه ای است و لازم است روی باروری خاک کار کرد. در اینجا برای تولید کامپوست از همه ضایعات مواد غذایی آشپزخانه استفاده می شود و بعد روی آنها را با لایه ای کود و چیزهایی که از باغ می آورند می پوشانند. همچنین از خاک سنگ و مواد مختلف دیگر استفاده می شود. و سپس کامپوست را بر می گردانند و بعد از آن در مزارع استفاده می کنند. از خاک سنگ برای معدنی کردن مجدد خاک استفاده می شود.

6
سیستم برق رسانی و آب رسانی در “فایندهورن” چگونه است؟
روستای زیست سازگار فایندهورن با سیستم های انرژی پایدار برق رسانی می شود که دارای توربینهای بادی است که بیش از %۱۰۰ از نیاز الکتریسیته منطقه را تامین می کند. خانه ها و ساختمان های اداری زیادی هستند که برای گرم کردن آب صفحات خورشیدی دارند. در کل روستای زیست سازگار فایندهورن اکنون % ۲۸ از کل انرژی غیر قابل انتقالش را از ذخائر زیست سازگار دریافت می کند.
بعلاوه، روستای زیست سازگار سیستم های تصفیه فاضلاب زیست سازگار دارد که از مدرنترین تسهیلات تصفیه فاضلاب “لیوینگ مشین” استفاده می کند که تصفیه معمولی شدیداً شیمیائی، انرژی بر را با دیدگاه زیست محیطی جایگزین می کند که از فرایند پاکسازی آب در دنیای طبیعی تقلید شده است.
آّب تصفیه شده استاندارد های ملی را داراست و به اندازه کافی تمیز است تا مستقیماً وارد دریا شده یا بازیافت شود.

دهکده زیست سازگار فایندهورن می خواهد بعنوان الگویی جهانی و سازنده عمل کند که نشان دهد چگونه زندگی پایدار می تواند باعث ایجاد تغییر در سیاره زیبایمان، سلامتمان و زندگی همه مخلوقات خداوند شود که با ما همزیست هستند. مردم “فایند هورن” با هماهنگی دائمی با طبیعت و به سادگی در آغوش طبیعت زندگی می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + پنج =

پست بعدی

ضرورت نیروگاههای خورشیدی در ایران

س خرداد ۵ , ۱۳۹۴
ایران با توجه به اینکه ۸ تا ۹ ماه از سال از بارش باران بی‌بهره است و در واقع آسمانی صاف دارد، می‌تواند بخش عظیمی از انرژی مورد نیاز خود را از تابش نور خورشید تأمین کند. خورشید منبع عظیم انرژی، بلکه سرآغاز حیات و منشأ تمام انرژی‌های دیگر است. […]
نیروگاه خورشیدی-فشار قوی-شبکه های کوچک-صادارت نفت-لرستان