کارنامه مدیریت سبز دستگاهها ارایه شد

جلسه هیات دولت کارنامه مدیریت سبز دستگاهها ارایه شد. براساس تکلیف ماده ۱۹۰ قانون برنامه پنجم کلیه دستگاههای اجرایی موظف هستند به منظور کاهش اعتبارات هزینه های دولت، سیاست های مصرف بهینه منابع پایه و محیط زیست را با اجرای برنامه مدیریت سبز شامل مدیریت مصرف انرژی، آب، مواد اولیه و تجهیزات شامل کاغذ، کاهش مواد زاید جامد و بازیافت در ساختمان های و وسایط نقلیه انجام دهند.
بنابراین عملکرد دولت به تفکیک دستگاهها که توسط همکارانم در سازمان حفاظت محیط زیست گزارش گیری و تهیه شده است،امروز در جلسه هیات وزیران ارایه دادیم؛ یعنی کارنامه اختصاصی سال ۹۲ هر دستگاه به وزیر یا رییس سازمان مربوطه.
در این گزارش، دستگاهها براساس میزان تحقق اهداف تعیین شده رتبه بندی شده اند که شامل کاهش مصرف آب ۱۰ درصد، کاهش مصرف برق ۵ درصد، کاهش مصرف سوخت ۱۵ درصد و کاهش مصرف کاغذ ۳ درصد است.

Picture1
در راس رتبه بندی ها، سازمان حفاظت محیط زیست به همراه سازمان های تبلیغات اسلامی و اسناد و املاک کشور یعنی در رتبه نخست قرار گرفته و به میزان ۱۰۰ درصد به اهداف تعیین شده دست یافته اند. سپس به ترتیب سازمان میراث و فرهنگی و گردشگری با ۸۰ درصد، وزارت نفت با ۶۲ درصد، وزارت راه و شهرسازی با ۶۱ درصد، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ۶۰ درصد، وزارت ارتباطات و فناوری با ۵۵، وزارت امور خارجه، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز سازمان بنیاد شهید با ۵۰ درصد در رتبه های بعدی هستند.
سایر دستگاهها نیاز به تلاش بیشتری برای کسب حداقل های مدیریت سبز دارند و البته نام برخی دستگاهها به دلیل عدم دریافت به موقع گزارش در این کارنامه درج نشده است.
ارایه این کارنامه که بعد از سال ها توقف مجددا از سر گرفته شده، نشانگر این است که دولت یازدهم اراده قوی برای اصلاح الگوی مصرف و کاهش هزینه های جاری در دستگاههای دولتی و حفاظت از محیط زیست دارد.
لازم است در شرایطی که دولت بارها از مردم درخواست کرده تا در مصرف آب صرفه جویی کنند و الگوی مصرف سوخت خود را اصلاح کنند،با ارایه گزارش عملکرد خود به عموم، در این زمینه پیشقدم باشد.
در ضمن، این رتبه بندی در ارزشیابی عملکرد دستگاههای دولتی تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

پست بعدی

اهم فعالیت های جمعیت کویر سبز

پ مهر ۱۷ , ۱۳۹۳
اهم فعالیت های جمعیت کویر سبز – سیزده سال فعالیت زیست محیطی و آموزش دانش آموزی در مدارس توسط اعضای جمعیت به مناسبت روزهای هوای پاک، زمین پاک، هفته منابع طبیعی و… برگزاری مراسم بزرگداشت روزهای هوای پاک از سال ۷۹ تا کنون هرساله – برگزاری مراسم بزرگداشت روز زمین […]