مروری بر مهم ترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۱

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: کشتارهای متعدد حیات وحش، تخریب ها و واگذاری های گسترده عرصه های طبیعی در سالی که گذشت، سال ۱۳۹۱ را به عنوان یکی از تلخ ترین سال های محیط زیست کشور رقم زد.

کشته شدن خرس سیاه در بم

منابع محلی در بم از کشته شدن یک خرس سیاه در این منطقه خبر دادند. این خرس در اثر مسمومیت کشته شده بود. مردادماه ۱۳۹۱

محیط بانان اصغر خواجه و موسوی در حاشیه منطقه حفاظت شده کوه بافق یک قلاده یوز را مشاهده و متوجه میشوند یوز به دسته ای قوچ ومیش وحشی حمله و موفق به شکار یک راس میش میشود. این برای نخستین بار است که از شکار یوزپلنگ در ایران تصویر برداری میشود. مردادماه ۱۳۹۱

محیط بان مهندس عبداله یاری رئیس منطقه حفاظت شده لشگردر همدان در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱۴ به ضرب گلوله شکارچیان متخلف ابتدا مجروح و پیش از رسیدن به بیمارستان به شهادت رسید.

کشتار خرس قهوه ای در دامنه سهند

در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۲۰ یک خرس قهوه ای در دامنه کوه سهند در استان آذربایجان شرقی و در منطقه ییلاق «یوردی» توسط عده ای از اهالی کشته شد. این خرس ابتدا توسط سگ های گله مورد حمله قرار گرفت و پس از پناه گرفتن در میان صخره ها، به ضرب گلوله چند تن از افراد محلی کشته شد.

آغاز ساخت پارک موزه دفاع مقدس در جنگل های بکر منطقه ناهارخوران گرگان

در مردادماه ۱۳۹۱ ساخت پارک موزه دفاع مقدس گلستان در زمینی به وسعت هفت هزار و ۶۰۰ متر مربع در حالی آغاز شد که به اعتقاد جمعی از طبیعت دوستان ضرورت انتقال ساخت آن در جای دیگر احساس می شود.

زخمی شدن دو محیط بان در منطقه شیدا در اثر شلیک شکارچی متخلف

در تاریخ ۱۳۹۱/۵/۲۹ نزدیک به زمان افطار یک شکارچی غیر مجاز متخلف اقدام به درگیری با محیط بانان منطقه حفاظت شده شیدا در شهرستان شهرکرد کرد که منجر به زخمی شدن دو محیط بان این منطقه شد.

تصویر برداری از یوزپلنگ، کفتار، گرگ، شغال، گربه وحشی، روباه و سمور سنگی در میاندشت

نتایج اولیه کارگذاری دوربین های تله ای در پناهگاه حیات وحش میاندشت نشان دهنده زادآوری یوزها در سال مرداد ۱۳۹۱ می باشد. غیر از یوزپلنگ، از شش گوشتخوار دیگر نیز عکس گرفته شده است که عبارتند از: گرگ، کفتار، شغال، روباه، گربه وحشی و سمور

ثبت تصویر شگفت انگیز از ۳ توله یوزپلنگ آسیایی به همراه یوز مادر در پناهگاه حیات وحش میاندشت

در شهریور ماه ۱۳۹۱ برای نخستین بار است در شمال شرقی ایران تصویر یک یوز ماده به همراه با ۳ توله ثبت شد و چنین خانواده ای باعث امیدواری کارشناسان به بقای یوز در این منطقه گردید.

اشک در چشمان ارومیه خشکید / گوزنها آواره شدند

خروج گوزن های زرد از جزیره اشک در شهریورماه ۱۳۹۱ بدلیل تشنگی و خشکی کامل این قسمت از دریاچه ارومیه، خبری بود که همه را شوکه کرد. اکیپ های کارشناشی و دامپزشکی به همراه اسلحه بیهوشی جهت زنده گیری و انتقال گوزن ها به محل امن به منطقه اعزام شدند.

مشاهده لکه های بزرگ نفتی در آبهای حوزه ایران و جمع‌آوری ۴ تن گلوله‌های نفتی از سواحل خزر

در شهریورماه ۱۳۹۱ لکه‌های نفتی بزرگ در آب‌های حوزه ایران دریای خزر مشاهده و  ۴ تن گلوله‌های نفتی از سواحل خزر جمع آوری شد. معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: منشاء گلوله‌های نفتی در سواحل خزر ناشی از فعالیت‌های نفتی کشور آذربایجان است.

گرامیداشت ۲۰ شهریور روز ملی مبارزه با خشونت علیه حیوانات

انتشار تصاویر کشتار بیرحمانه یک خرس قهوه ای ماده و دو توله اش در ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۰، در حالیکه شکم توله خرس های زنده پاره شده بود و در همان حال به آغوش مادر غرق در خون خود پناه می بردند، آنقدر دردناک و تکان دهنده بود که برای نخستین بار موجی از اعتراض و انزجار عمومی را به دنبال داشت و احساسات بسیاری از مردم کشور را جریحه دار کرد.

دستور واگذاری بخشی از پارک ملی گلستان و اعتراض شدید طرفداران محیط زیست

بر اساس نامه شماره ۲۱۴۱۵/۹۱ مورخه ۱۶ مردادماه ۹۱ دفتر مدیرکل دفتر ریاست سازمان و دبیرخانه شورای عالی محیط زیست مقرر شد که دو هزار هکتار از اراضی پارک ملی گلستان از منطقه حفاظتی خارج و به همان میزان از سایر مناطق به ظرفیت استان اضافه شود.

گلوله مامور کشتار سگ ها با برخورد به قلب زن جوان منجر به مرگ وی شد

دهم مهر ماه ۱۳۹۱ در حادثه ای تلخ، شلیک مامور شهرداری ساداتشهر در حین کشتار سگهای ولگرد با اسلحه شکاری، به قلب زن جوان سی و پنج ساله به نام فاطمه جمالی برخورد کرد که شدت جراحات وارده منجر به مرگ وی شد.

کشته شدن خرس قهوه ای توسط باغدار مشگین شهری

یک قلاده خرس قهوه‌ای که به قصد خوردن آب در استخر باغی در شهرستان مشگین شهر افتاده بود، با ضربات اجسام سخت از پای درآمد. مهرماه ۱۳۹۱

مرگ شکارچی متخلف در درگیری با محیط بانان قمیشلو

شکارچی متخلفی که در مهرماه ۱۳۹۱ نیمه شب وارد منطقه قمیشلو شده بود، اقدام به تیر اندازی کرده و با محیط بانان منطقه درگیر شده بود که در این درگیری ناخواسته به قتل رسید.

کشتن، سوزاندن و قطعه قطعه کردن پلنگ کمیاب ایرانی در فارس

در مهرماه ۱۳۹۱ یک قلاده پلنگ ایرانی در ارتفاعات منطقه پشتکوه ممسنی فارس با شلیک ۵ گلوله یک مرد روستایی از پای درآمد، پس از کشتار بدنش با تبر قطعه قطعه و لاشه اش به آتش کشیده شد.

مرگ خرسی دیگر به فاصله کمتر از دو هفته این بار در مازندران

در تاریخ ۱۳۹۱/۷/۲۷ در جنگل های بخش هزار جریب مازندران لاشه یک خرس قهوه ای مشاهده شد که علت مرگ یا کشته شدن خرس مشخص نبود.

کشف و ضبط یک کروکدیل از گلخانه ای در تهران

یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در جریان یک عملیات برنامه ریزی شده موفق به کشف و ضبط یک بهله عقاب تالابی خالدار بزرگ، یک بهله شاه بوف و یک کروکدیل نابالغ در داخل گلخانه ای واقع در شمال شهر تهران شدند.

کشتار پلنگ ماده با گلوله چهارپاره در استان گلستان

در آبان ماه ۱۳۹۱ یک قلاده پلنگ در ضلع شمالی و خارج از منطقه حفاظت شده جهان نما در استان گلستان مورد اصابت گلوله چهارپاره توسط شکارچی متخلف قرار گرفته که کشته می شود.

مرگ نهنگ ۳۰ تنی در تور صیادان هرمزگان

غواصان منطقه دوم نیروی دریایی ارتش با همکاری شیلات و پایگاه دریابانی و محیط زیست جاسک تورها را از اطراف نهنگ برداشتند اما به علت پایین بودن آب این پستاندار نتوانست به دریا بازگردد. آبان ۱۳۹۱

کشته شدن پلنگ توسط محیط بانان، پس از حمله به روستای آئینه ورزان

در تاریخ ۱۳۹۱/۸/۹ یک قلاده پلنگ که در روستای آئینه ورزان آبسرد دماوند وارد عرصه های باغی مجاور شد و یکی از باغداران را مجروح کرده بود به ضرب گلوله نیروهای محیط زیست از پای درآمد.

«امید»، آخرین درنای سیبری در فریدونکنار فرود آمد

آخرین بازمانده از جمعیت غربی درنای سیبری، بامداد روز ۱۳۹۱/۸/۹ در دامگاه های «ازباران» استان مازندران فرود آمد. این پنجمین سال متوالی است که این پرنده به تنهایی مهاجرت خود به ایران را انجام می دهد و اهالی فریدونکنار و ازباران نام این پرنده را «امید» گذاشته اند.

مرگ یک قلاده پلنگ در سیستان

در آبان ماه ۱۳۹۱ جسد یک قلاده پلنگ را در منطقه غیر حفاظت شده اسپیک (گوهر کوه در فاصله ۱۴۰ کیلومتری زاهدان) در بخش نوک آباد شهرستان خاش کشف شد.

نجات فک خزری از تور صیادان در بندر ترکمن

در آبان ماه ۱۳۹۱ مامورین یگان حفاظت محیط زیست بندر ترکمن متوجه به دام افتادن یک فک خزری در تور صیادان در نزدیکی جزیره آشوراده شدند. این فک از تور صیادان رها سازی و پس از انجام معاینات بالینی توسط دامپزشک، این یگانه پستاندار خزر دوباره در آغوش دریا رهاسازی شد.

مرگ نهنگی با ۱۶ متر طول و ۳۰ تن وزن در تور صیادان بندر جاسک

در تاریخ ۱۳۹۱/۸/۶، با تلاش غواصان نیروی دریایی ارتش و پرسنل اداره حفاظت محیط زیست جاسک نهنگ از گیر تور رها سازی شد، اما متاسفانه بدلیل فعالیت زیاد برای رهایی در آبهای ساحلی منطقه بگل نشسته و گیر کرده بود که در نهایت در روز یکشنبه مورخ ۱۳۹۱/۸/۷ نهنگ از بین رفت.

کشته شدن یک قلاده یوزپلنگ ایرانی توسط سگ های گله در استان سمنان

این حادثه در آذرماه ۱۳۹۱ و در فاصله حدودا ۴۰ کیلومتری خارج از منطقه حفاظت شده توران و در نزدیکی سکونتگاه های روستایی رخ داده. با توجه به علائم گازگرفتی و آثار بجا مانده از دندان سگ روی بدن و گردن، این یوزپلنگ مورد هجوم بیش از یک قلاده سگ قرار گرفته است.

خبر راه اندازی مرکز حفاظت و تکثیر یوزپلنگ آسیایی / دلبر و کوشکی در کنار یکدیگر

مرکز حفاظت و تکثیر یوزپلنگ با اهداف مهمی چون تکثیر و پرورش یوزپلنگ آسیایی در شرایط نیمه اسارت، انجام طرح های مطالعاتی و تحقیقاتی پیرامون این گونه ارزشمند و در معرض انقراض، تیمار، درمان و رها سازی یوزپلنگ هایی که به دلایل گوناگون از جمله برخورد با خودروهای عبوری در جاده ها، تقابل با جوامع انسانی، شکار و زنده گیری غیر مجاز و غیره آسیب دیده اند و نگهداری دائمی از یوزپلنگ هایی که امکان رهاسازی مجدد آنها در زیستگاه طبیعی وجود ندارد بزودی راه اندازی خواهد شد.

تیمار و رهاسازی کرکس سیاه در ارتفاعات فومن

این کرکس سیاه نابالغ که بعلت شوک ناشی از ضعف و گرسنگی قدرت پرواز خود را از دست داده بود با همکاری روستائیان طبیعت دوست منطقه کلرم فومن عصر روز ۱۳۹۱/۹/۱۰ به اداره حفاظت محیط زیست فومن تحویل شد و پس از تیمار و غذا دهی مناسب، قدرت پرواز خود را بازیافت و پس از انجام فرایند حلقه گذاری در ارتفاعات صخره ای منطقه کهنه ماسوله رهاسازی شد.

تصویر برداری شگفت انگیز از یک قلاده پلنگ در حال شیردادن به توله هایش و خرس قهوه ای به همراه توله اش در استان زنجان

در آذرماه ۱۳۹۱ در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر از توابع شهرستان طارم یک قلاده پلنگ در ساعات پایانی روز از فاصله حدود ۲۵۰ متری در حال شیر دادن توله ها و تغذیه از طعمه مشاهده و از حرکات پلنگ به مدت چهار دقیقه تصویربرداری می شود، همچنین از یک قلاده خرس قهوه ای به همراه توله اش در منطقه حفاظت شده سرخ آباد (دربند سرخ آباد) تصویربرداری شد.

تعرض به مهمترین ریه تنفسی پایتخت / تخریب پارک ملی خجیر

مجری توسعه شهر جدید پردیس در اقدامی غیرمنتظره در آذرماه ۱۳۹۱  وارد پارک ملی خجیر شد تا در ادامه ساخت‌ و سازهای شهر پردیس برخلاف تمام معیارهای زیست‌ محیطی بخشی از این پارک ملی را به شهر جدید پردیس ضمیمه کند.

کشف و ضبط ۳۱ قطعه هوبره از اتباع بیگانه قبل از قاچاق به کشور امارات

در ساعات اولیه بامداد روز ۱۳۹۱/۹/۱۸ اکیپی از پرسنل کلانتری ۱۱ فرماندهی انتظامی شهرستان سیریک با هدف دستگیری اتباع بیگانه وارد یک منزل مسکونی در روستای گروگ سیریک شده و پس از بازرسی منزل مذکور ۳۱ قطعه پرنده هوبره را کشف و ضبط نمودند.

جاده گزو کمر منطقه حفاظت شده بافق را می شکند / بهترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی آسفالت می شود!

منابع محلی در آذرماه ۱۳۹۱ خبر از حضور تعداد زیادی لودر و بیل مکانیکی نه برای جاده ای ساده، بلکه برای احداث جاده ای کامل و به اصطلاح استاندارد با عملیات خاکبرداری و خاکریزی گسترده در مسیری کوهستانی و خطرناک در قلب منطقه حفاظت شده بافق دادند.

نجات محیط بان خرم آبادی از چوبه دار با بخشش خانواده مقتول

در آیین صلح و سازش در مسجد امام هادی (ع) شهرستان خرم آباد، محیط‌ بانی که موجب مرگ جوان خرم آبادی شده بود مورد عفو و بخشش خانواده مقتول قرار گرفت و از چوبه‌ی دار رهایی یافت.

چوپان بوشهری باوجود حمل اسلحه، پلنگی که به گوسفندان حمله کرده بود را نکشت

آقای سعدی زاهدی در روز بیست و پنجم آذرماه زمانیکه با حمله پلنگ به گله گوسفندان خود روبرو شد، علی رغم همراه داشتن اسلحه از شلیک به پلنگ خوداری و با ایجاد سر و صدا و پرتاب سنگ، پلنگ را از گله دور کرد.

کشف پوست و سر یک پلنگ تازه شکارشده از منزل مسکونی در ساری

مامورین اجرایی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ساری با همکاری یگان حفاظت محیط زیست استان مازندران موفق به کشف پوست تازه و قسمت هایی از سر یک پلنگ تازه شکارشده از منزل مسکونی فرد متخلف در شهرستان ساری شدند.

شناسایی یازده قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده کوه بافق

براساس برنامه پایش یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده استان یزد در منطقه حفاظت شده کوه بافق یزد ۱۱ قلاده پلنگ مختلف شناسایی شدند که شامل چهار ماده (یکی دارای یک توله، دیگری دارای دو توله و ۲ ماده فاقد توله)، ۲ نر بالغ و ۲ نر جوان می شوند.

تصویر برداری از خرس سیاه آسیایی در منطقه بشاگرد

در آذرماه سال جاری در منطقه بشاگرد فیلم های بی نظیری از دو قلاده خرس سیاه آسیایی بوسیله دوربین تله تصویربرداری شد.

تصویر برداری از دو قلاده یوزپلنگ در سیمای برفی پناهگاه حیات وحش دره انجیر

در دیماه ۱۳۹۱ در جدیدترین تصویر بدست آمده از یوزپلنگ آسیایی، به کمک دوربین های تله ای در سیمای پوشیده از برف پناهگاه حیات وحش دره انجیر از دو قلاده یوزپلنگ آسیایی عکس و دقایقی فیلم برداری شد.

لاشه نهنگ ۱۴ متری در سواحل جزیره قشم

در پی تماس تلفنی صیادان شهر سوزا مبنی بر مشاهده لاشه نهنگ تلف شده در سواحل جزیره قشم، مامورین اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قشم، گشت دریایی در منطقه را آغاز و سرانجام در حوالی ۲ مایلی روستای مسن لاشه نهنگ تلف شده یافته شد.

حکم صادره و حاشیه های جلسه دادگاه متهمین کشتار خرس های سمیرم

جلسه دادگاه متهمین کشتار و سلاخی سه قلاده خرس در شهرستان سمیرم روز ۱۳۹۱/۱۰/۲۵ برگزار شد و هر کدام از متهمین به ۱۸ ماه حبس تعزیری و ۵ سال محرومیت از شکار و حمل اسلحه شکاری محکوم شدند.

مرگ ۲۷ یوزپلنگ ایرانی توسط عوامل انسانی در یک دهه اخیر / جاده ها عامل بیش از ۴۰ درصد مرگ و میر یوزپلنگ ها

طی یک دهه اخیر در ایران ۲۷ یوزپلنگ به صورت مستند توسط عوامل انسانی مختلف از پای در آمده اند که حداقل ۱۱ مورد آن بر اثر برخورد با خودروهای عبوری بوده است. منطقه حفاظت شده توران، منطقه حفاظت شده کوه بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر مناطقی هستند که هر یک قربانیانی از یوزپلنگ در جاده های پیرامون خود داده اند.

نخستین ژئوپارک خاورمیانه در قشم سرانجام از فهرست یونسکو خارج شد

سرانجام ژئوپارک قشم به دلیل ناتوانی مدیران سازمان منطقه آزاد قشم در انجام معیارهای ثبت جهانی ژئوپارک، از فهرست یونسکو خارج شد.

بازگشت عقاب طلایی زخمی به دامان طبیعت

یک بهله عقاب طلایی که در اثر اصابت گلوله زخمی شده و توانایی پرواز نداشت پس از درمان، حلقه گذاری و در زیستگاه اصلی خود رهاسازی شد.

جسد دست و پا بسته یک جنگل‌بان در خراسان شمالی کشف شد

جسد این جنگل‌بان حوالی ظهر ۱۳۹۱/۱۰/۲۹ در محدوده تنگه ترکمن به قوش تپه در حاشیه دره‌ای پیدا شده است. هم‌اکنون مأموران در حال پیگیری و بررسی موضوع مرگ وی هستند.

دو محیط بان استان گلستان در حادثه ای تلخ جان باختند

دو محیط بان که ۶ ماه پیش به جمع نیروهای محیط زیست استان گلستان پیوسته بودند در حین گشت زنی در منطقه حفاظت شده جهان نما در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۳۰در  شهرستان کردکوی واقع در غرب استان گلستان، به دلیل شکسته شدن سطح یخ زده یک آب بند دچار سانحه شدند.

محیط بانان هرمزگان هدف گلوله های کلاشینکف شکارچیان قرار گرفتند

مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان حاجی آباد استان هرمزگان در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۳۰ در حین گشت و کنترل در منطقه شکار ممنوع گلزار نیزار، در منطقه یورت حبیب به سه نفر شکارچی برخورد مینمایند که مبادرت به شکار دو راس بز وحشی نموده و سلاح جنگی از نوع کلاشینکف همراه داشتند. در جریان تیراندازی متخلفین به سمت محیط بانان دو نفر از مامورین از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار میگیرند و شکارچیان متواری می شوند.

دومین محیط بان به اعدام محکوم شد

«غلامحسین خالدی» محیط بان ۳۸ ساله منطقه حفاظت شده دنا به اتهام قتل یک شکارچی به اعدام محکوم شد. او بعد از «اسعد تقی زاده» دومین محیط بان منطقه دنا است که بعد از دو سال و ۹ ماه زندان، حالا به انتظار مرگ نشسته است.

نسل کشی آهوان بی پناه در پناهگاه حیات وحش شیراحمد

مأمورین یگان حفاظت محیط زیست سبزوار موفق به دستگیری دو شکارچی غیر مجاز در پناهگاه حیات وحش شیر احمد شدند. این شکارچیان اقدام به شکار غیر مجاز ۵ رأس آهو در پناهگاه حیات وحش شیر احمد و فروش گوشت آنها نموده بودند.

شناسایی پیرترین پلنگ ایران در منطقه حفاظت شده کوه بافق

بررسی های بعمل آمده طی سال های اخیر نشان از حضور یک پلنگ ایرانی نر با سن تقریبی حداقل ۱۲ تا ۱۴ سال در منطقه حفاظت شده کوه بافق دارد. این پلنگ نر برای نخستین بار در پاییز ۱۳۸۳ که در آن زمان نیز پلنگ بالغی بود، توسط دوربین های تله ای عکس برداری شد. این پلنگ در سال ۱۳۸۶ در این منطقه زنده گیری شده و به مدت شش ماه مجهز به گردنبند ردیاب ماهواره ای بود.

کشتار دو راس گوزن بسیار کمیاب و آبستن در منطقه حفاظت شده بولا

یگان حفاظت محیط زیست مازندران روز ۱۳۹۱/۱۱/۲۰ در جریان گشت و کنترل مناطق جنگلی حفاظت شده بولا واقع در دودانگه ساری، با مشاهده آثار شکار غیرمجاز، پس از ردزنی، طی یک عملیات غافلگیرانه موفق به دستگیری چهار نفر شکارچی متخلف شدند. از این متخلفین لاشه دو راس گوزن (شوکا) ماده آبستن، دو قبضه اسلحه شکاری و مقداری مهمات کشف و ضبط شد.

انتقاد عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس از بی توجهی مسئولان نسبت به کشتار دو راس گوزن کمیاب شوکا

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس با تاکید بر برخورد قاطع دستگاه‌های مربوطه با شکارچیان متخلف عامل کشتار دو گوزن شوکا، گفت: با وجود آمادگی مجلس برای رفع نواقص قانونی، اما متاسفانه سازمان محیط زیست تاکنون هیچ گونه درخواست کمکی از مجلس جهت تشدید مجازات شکارچیان متخلف نداشته است.

ابراز تأسف رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از کشته شدن دو گوزن شوکا

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با انتقاد از شکار‌ غیرمجاز حیوانات در کشور گفت: لایحه جامع محیط زیست می‌تواند راه‌ حل مناسبی برای تمامی مشکلات زیست‌محیطی کشور باشد.

دعوت از رئیس سازمان محیط زیست به مجلس برای پاسخگویی در مورد کشتار دو راس شوکای کمیاب

کمال الدین پیرموذن عضو هیئت رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی: پس از تصویب طرح دو فوریتی مقابله و کاهش آلودگی هوای کشور، در نخستین جلسه فراکسیون محیط زیست در خصوص این طرح و پاسخگویی به کشته شدن ۲ گوزن کمیاب و علت عدم اقدام به موقع از محمدجواد محمدی‌زاده رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دعوت می‌شود.

ارائه آماری عجیب از رشد ۱۳۵ درصدی جمعیت آهوان پارک ملی سالوک در یکسال!

با فرض اینکه از ۶۲۵ راس آهوی سرشماری شده در سال قبل ۵۰۰ راس آن ماده بوده اند و با فرض محال اینکه همه این جمعیت ۵۰۰ راسی ماده بالغ بوده، همگی باردار شده اند و همگی در سال جاری زایمان کرده اند، هیچ یک آهوان از سال گذشته تا امسال توسط انسان و گوشتخواران شکار نشده اند و هیچ یک از بره های متولد شده در سال جاری تلف نشده اند و با علم به این نکته که آهو گونه ای تک قلوزا بوده و ندرتا دوقلوزایی در آهو مشاهده می شود، باز هم جمعیت آهوان آن منطقه از هزار راس تجاوز نخواهد کرد!

تصویر برداری از ۳ قلاده یوزپلنگ در منطقه شکار ممنوع آریز

محیط بانان استان یزد در روزهای پایانی بهمن ماه سال ۱۳۹۱ موفق شدند از ۳ قلاده یوزپلنگ آسیایی در منطقه شکار ممنوع آریز بافق تصویر برداری کنند.

برای نخستین بار در کشور زنده گیری و بیومتری گربه شنی در خواف صورت گرفت

برای نخستین بار در کشور زنده گیری و بیومتری گربه شنی توسط کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست خواف صورت گرفت. این اتفاق مهم در منطقه ای به نام “پوزه نخراج” در جوار رودخانه شوری که به تالاب مژن آباد منتهی میشود رخ داد.

جدیدترین تصاویر یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش نایبندان

در آخرین بررسی های صورت گرفته و در جریان برنامه برآورد جمعیت یوزپلنگ آسیایی که از آبان ماه تا ابتدای اسفند ماه سال ۱۳۹۱ به طول انجامید تصاویر متعددی از یوزپلنگ در محدوده امن پناهگاه حیات وحش نایبندان به ثبت رسیده است.

عبور بی‌ سر و صدای خط لوله نفت سروستان از پارک ملی بمو

سرانجام پس از ماه ها اعتراض دوستداران محیط زیست به توسعه پالایشگاه شیراز و عبور خطوط لوله نفت سروستان از پارک ملی بمو که مقدمه این توسعه است، چندی پیش این خطوط، بی سرو صدا از لابلای فنس های پارک ملی بمو گذشتند و درست از جلوی پاسگاه محیط بانی پارک عبور کردند.

کشتار کل جوان، بز وحشی آبستن و دو بره در پارک ملی بمو

از دو متخلف در پارک ملی بمو لاشه یک راس کل وحشی جوان (حدودا دو ساله)، یک راس بز وحشی آبستن و دو بره که از شکم حیوان ماده خارج شده بودند کشف و ضبط گردیده است.

کشف محموله بزرگ قاچاق سمندر لرستانی در خوزستان

پلیس شهرستان اندیمشک پس از بررسی چند بسته مشکوک در ایستگاه راه آهن تله زنگ، محموله قاچاق حاوی تعداد ۴۳۰ قطعه سمندر را کشف و ضبط نمود. قاچاقچیان متخلف با مشاهده پلیس از محل متواری شده اند.

تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست در صورت استمرار کم کاری‌ در حفاظت از گونه‌های نادر جانوری

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با هشدار نسبت به روند رو به رشد شکار گونه‌های نادر جانوری در کشور، گفت: در صورت استمرار کم کاری‌ سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از گونه‌های نادر جانوری، مجلس مسئله تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست را کلید خواهد زد.

با تصویب هیات وزیران بهای پروانه شکار و صید و جریمه شکار جانوران وحشی تعیین شد+جدول جرائم

شورای عالی حفاظت محیط زیست بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد ماده (۳) قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست-مصوب ۱۳۵۳ تصویب کرد بهای پروانه شکار و صید و بهای جانوران وحشی از لحاظ مطالبه ضرر و زیان تعیین شد.

هر تعداد که می خواهید ببر وارد کنید، خروج پلنگ به صلاح محیط زیست کشور نیست

پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از ریاست این سازمان اعلام کرد: “بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، ببرهای روسی تا قبل از تابستان سال ۹۲ وارد کشور می شوند و طرف روسی هم آمادگی این کار را دارد.

خروج گونه های جانوری و گیاهی ارزشمند از کشور بدون مصوبه مجلس شورای اسلامی غیر قانونی است

سخنگوی فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی در مورد تبادل ببر و پلنگ با کشور روسیه گفت: خروج گونه های جانوری و گیاهی ارزشمند از کشور بدون مصوبه مجلس شورای اسلامی امکانپذیر نبوده و غیر قانونی است.

گونه‌های نادر حیوانی و گیاهی سرمایه‌های ملی هستند، نباید بدون نظر مجلس شورای اسلامی از کشور خارج شوند

کمال‌الدین پیرموذن عضو فراکسیون محیط‌ زیست مجلس شورای اسلامی گفت: «با توجه به اینکه گونه‌های نادر حیوانی و گیاهی سرمایه‌های ملی هستند نباید بدون نظر مجلس از کشور خارج شوند.» دو پلنگ در فاز نخست این تبادل در زمان پوتین بدون نظر مجلس از کشور خارج شدند که البته این تبادل برای محیط‌ زیست ایران شکست سختی در پی داشت.

پایان نخستین پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی / تنها ۲۰ یوزپلنگ شناسایی شده است!

فاز نخست برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی پس از یک سال به پایان رسید و در جریان این پروژه تنها ۲۰ قلاده یوزپلنگ در کشور شناسایی شد.

انتصاب احمدعلی کیخا بعنوان معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست

احمد علی کیخا در حکمی از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست منصوب و جایگزین اصغر محمدی فاضل در این سمت شد.

با ادامه روند فعلی، بدون شک تا چند سال آینده جنگلی در کشور وجود نخواهد داشت

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اجرای طرح تنفس ۱۰ ساله جنگل ها و منع قطع درخت در سراسر کشور ضروری است و باید این طرح از سوی مسئولان و دست اندرکاران جدی گرفته شود.

ثبت تصویر پلنگ در شهرستان زیرکوه

نیروهای یگان حفاظت محیط زیست قاین در روزهای پایانی سال ۱۳۹۱ موفق شدند طی چندین مرحله جستجو، ردزنی و دریافت اطلاعات از مردم بومی، تصویر پلنگ ایرانی را در ارتفاعات منطقه پیشنهادی تجنود واقع در شهرستان زیرکوه ثبت نمایند.

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + بیست =

پست بعدی

اولین همایش ملی حفاظت از تالاب ها و اکوسیستم های آبی 29فروردین1392

پ فروردین ۱ , ۱۳۹۲
محورهای همایش روش های حفاظت از بوم سازگان های تالابی و اکوسیستم های آبی حفاظت ازتنوع زیستی و ذخایر ژنتیکی تالاب ها و اکوسیستم های آبی شناخت پرندگان و گیاهان تالابی و حفاظت از آنها شناخت تالاب های در خطر انقراض و ناشناخته در ایران پایش آلودگی تالاب ها ناشی […]