ساعت زمین در نوروز ۹۲ ؛ ۳ فروردین ساعت ۲۰:۳۰

قبل از اختراع برق کسی تصور نمی‌کرد که شاید روزی برسد که میلیون‌ها نفر چشم انتظار تنها ساعتی باشند که چراغ‌های خود را خاموش کنند و هر کس با توجه با علاقه خویش یاور این حرکت نمادین شود. حرکتی که  اولین بار در سال ۲۰۰۷ در حالی برگزار شد که تنها در استرالیا دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عضو عادی و دو هزار عضو سازمانی داشت اما تا سال  ۲۰۰۹ میلیون ها نفر از چهار هزار شهر در  ۸۸ کشور عضو آن شدند و این آمار تا سال ۲۰۱۲ به ۵۲۰۰ شهر و ۱۳۵ کشور از سراسر دنیا رسید….
حرکت ساعت زمین توسط صندوق جهانی حیات وحش به جهت جلب افکار عمومی به گرمایش زمین پایه ریزی شد.  در آخرین شنبه ماه مارس دوست داران کره خاکیمان، زمین،  با خاموش کردن چراغهای اضافی با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، مقابله با تغییرات آب و هوایی و کاهش آلودگی های زیست‌محیطی به صورت یک حرکت جهانی در طرح فوق مشارکت می کنند. شهرداری‌ها و مدیران شهری نیز با خاموش کردن نماد شهر و یا کشورشان با این حرکت نمادین همراهی می کنند .

چه می‌توان کرد:

–    کمتر از نیروی الکتریسیته استفاده کنید.
تولید الکتریسیته از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی،‌ تولید گرما کرده و دمای کره زمین را بالا می‌برد. ضمن اینکه آلودگی‌های خاص خود را به دنبال دارد. از طرفی روشن شدن چراغ، خود تولید گرما کرده و همین گرما است که نور به ما می‌دهد. (بیشتردر خصوص لامپ‌های تنگستن) در نتیجه با خاموش ‌کردن چراغ‌های اضافی منزلتان، ساختمان‌ها، هتل‌ها و مکان‌های دیدنی و تاریخی به کاهش دمای زمین کمک می‌کنید.

–    با ابزار‌های نجومیان به میان مردم برویم

امروزه نور شهرها باعث جدایی انسان از منظره زیبای ستارگان شده است. در حقیقت نور مصنوعی، انسان‌ها را فریفته و نگاهش را از آسمان به زمین کشانده است. شما به عنوان یک منجم همانند روز نجوم می توانید تنها یک ساعت با ابزار رصدی که در دست دارید پیک این پیوند در محله خود باشید و یا بدون ابزار خاصی و با چشم غیر مسلح زیبایی های آسمان را به مخاطبین معرفی کنید. از یادمان نرود شاید این یکساعت،‌تنها شانس شهرنشینان در طول سال باشد که بتوانند کشکهشان راه شیری را از میان شهر ببینند.

–    مشارکت‌سازمان و نهادها
از شهرداری و یا هر سازمانی که نمای ساختمان خود را نورپردازی کرده، با یادآوری فواید آن بخواهید تنها با خاموش کردن یک ساعته نمای ساختمانش به این روز پیوندند و وقفه چند ساله سکوت آن را در کشورمان با مشارکت هر چه بیشتر‌ شهر‌های کشورمان جبران نماییم.

–    تصاویر ماندگار
با روشن کردن شمع، تجربه محیط آرام پیشینیانمان را تجربه کنیم. در فضایی پاک از اسکرین‌ها، مانیتور‌ها و هر چیزی که آسایش را به جای آرامش برای مردمان شهری جایگزین نموده. و همینطور می توانید با ساخت بالن و یا فانوس‌های کوچک پیام این روز را به نقاط دورتر صادر کنید.

–    مشارکت کودکان
کودکان به جهت داشتن سرشتی پاک و آلودگی کمتر در زرق و برق‌ شهر، سریع‌تر به فطرت خود برگشته و قبول مساله می‌کنند. بازی‌ها و سرگرمی‌های مربوط به آنان را برای این روز می توانید در اینجا ببینید و استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

پست بعدی

کویر سبز به استقبال بهار سبز رفت

س اسفند ۲۹ , ۱۳۹۱
بدانید که زمین را خدا پس از مرگ زنده می گرداند. ما آیات و ادله قدرت خود را برای شما بیان کردیم تا مگر فکر و عقل به کار ببندید(سوره حدید-آیه ۱۷) بهار همیشه سبز یکی از نشانه های قدرت لایزال الهی و فصل  رویش مجدد و زنده شدن طبیعت […]