بی توجهی مسئولان کار دست محیط زیست داد؛ کاهش ۳۰ درصدی بودجه محیط زیست در سال ۹۲

یکی از اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس نهم از کاهش ۳۰ درصدی بودجه حوزه محیط زیست در بودجه سال ۹۲ خبر داد و بی توجهی مسئولان سازمان محیط زیست را عامل اصلی این کاهش دانست. کمال الدین پیر موذن، عضو فراکسیون محیط زیست مجلس در گفت و گو با خبرگزاری CHN به ارزیابی فراکسیون مطبوعش در سال ۹۱ می پردازد و می گوید: اگرچه سازمان محیط زیست همکاری خوبی با مجلس و فراکسیون محیط زیست نداشت، اما من عملکرد این فراکسیون محیط زیست را مطلوب ارزیابی می کنم.

عملکرد فراکسیون محیط زیست ایده آل نبود

او در ادامه تاکید می کند که عملکرد فراکسیون محیط زیست در سال جاری ایده آل نبوده و می افزاید: ما نتوانستیم طرح دو فوریتی در خصوص کاهش آلودگی هوا را در صحن علنی مجلس به نتیجه برسانیم. البته در بی نتیجه ماندن این طرح دو فوریتی دولتی ها بیش از اعضای فراکسیون محیط زیست مقصر بودند.

پیرموذن در ادامه به بودجه محیط زیست در لایحه بودجه سال آینده اشاره می کند و از این که مسئولان سازمان محیط زیست این موضوع را پیگیری نمی کنند انتقاد می کند. او می گوید: ما از مسئولان سازمان محیط زیست دعوت کرده بودیم تا در جلسه بررسی بودجه حوزه محیط زیست در لایحه بودجه سال ۹۲ حضور داشته باشند، اما مسئولان در این جلسه حاضر نشدند.

او با تاکید بر این که در خصوص بودجه سال آینده سازمان محیط زیست، مشکلات فراوانی وجود دارد، تصریح می کند: مجموع اعتبارات بخش محیط زیست در لایحه پیشنهادی نسبت به قانون بودجه سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است.

کاهش ۳۹ درصدی بودجه جلوگیری از آلودگی هوا

به گفته این عضو نماینده مجلس، سازمان محیط زیست زیست در لایحه جدید هیچ طرح جدیدی در خصوص کاهش آلودگی هوا و احیای دریاچه ارومیه ارائه نداده است. به گفته او همچنین ردیف بودجه جلوگیری از آلودگی هوا نسبت به سال گذشته ۳۹ درصد کاهش یافته است.

او با اشاره به وضعیت آلودگی هوا در شهرهای ایران می گوید: به عنوان مثال طی سال ۸۷ آلودگی هوا در شهرهای تهران، اهواز، تبریز، اصفهان، مشهد، شیراز و اراک به ترتیب ۶۱، ۱۲۱، ۳۱، ۱۰۸، ۶۳، ۲۴۷ و ۱۳۱ روز از حد مجاز بیشتر است. درحالیکه طبق استاندارد های جهانی، آلودگی هوا در هر شهر فقط یک بار در سال می تواند از حد مجاز فراتر رود. آخهرین برآورد یک سازمان جهانی نشان می دهد خسارت سالیانه آلودگی هوا در ایران حدود ۱۴ هزار میلیارد ریال است.

پیر موذن در ادامه با اشاره به میزان کل اعتبارات سازمان محیز زیست در لایحه بودجه سال ۹۲، می گوید: در لایحه بودجه سال آینده میزان کل اعتبارات سازمان حفاظت از محیط زیست ۲۳ درصد کاهش داشته است.

این عضو فراکسیون محیط زیست در ادامه اظهاراتش به بی اعتنایی مسئولان به حوزه محیط زیست اشاره و تصریح می کند: دلیل بی اعتنایی سازمان محیط زیست این است که دولت ماه های آخر را پشت سر می گذارد و حتی بودجه سازمان کم شده است. بر همین اساس مسئولان با درک عمیق مسئولیتشان در حوزه محیط زیست را پیگیری نمی کنند و در راه بهتر شدن اوضاع محیط زیست با مجلس همراه نمی شوند.

خبر گزاری مستقل محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + شش =

پست بعدی

دکتر اسماعیل کهرم،شخصیت برتر محیط زیست و میراث طبیعی سال۹۱

ش اسفند ۲۶ , ۱۳۹۱
آقای دکتر اسماعیل کهرم، بوم شناس و کارشناس میراث طبیعی و محیط زیست، به عنوان بهترین شخصیت میراث طبیعی سال ۱۳۹۱ انتخاب شده اند، به خاطر: ـ چند دهه تلاش بی وقفه در نگاهداشت میراث طبیعی و محیط زیست ایران ـ ارائه ی هشدارهای به هنگام در مورد بخطر افتادن […]