نخستین درخواست از رییس جمهور منتخب برای جلوگیری از تخریب باغ گیاهشناسی نوشهر

به نام خدا

جناب آقای دکتر حسن روحانی

رییس جمهور منتخب و محبوب ایران

موضوع: جلوگیری از تخریب باغ گیاه شناسی نوشهر

    با سلام و احترام؛ باغ گیاه‌شناسی نوشهر مجدداً در آستانه تخریب و تغییر کاربری به دلیل احداث جاده کمربندی و توسعه بندر نوشهر قرار گرفته است. خطری که ۱۱سال است موجودیت این باغ را تهدید می‌کند، اما تاکنون هربار که تصمیم بر تخریب آن بسیار جدی شده است، با مقاومت فعالان محیط‌زیست، منابع طبیعی، پژوهشگران، کارشناسان و اغلب مدیران این بخش توانسته از خطر برهد و همچنان نفس تازه کند تا نوبتی دیگر و نبردی دیگر.

    این‌بار ولی ظاهرا می‌خواهند با هماهنگی استانداری مازندران و چراغ سبز سطوح عالی دولت دهم در روز چهارشنبه – ۵ تیرماه ۱۳۹۲ – اقدام‌های لازم را برای انجام تصمیمی که بیش از یک دهه برای عملی کردن آن روزشماری می‌کردند، عینیت بخشند. اگر این اتفاق رخ دهد، بی‌شک یک فاجعه بزرگ در بخش تاریخ پژوهشی منابع طبیعی ایران رقم خواهد خورد، چرا که در بخش منابع طبیعی، هیچ‌ عرصه پژوهشی دیگری در ایران وجود ندارد که قدمت تأسیسش به سال ۱۳۱۰ برسد و در آن درختانی وجود داشته باشد که تا ۲۰۰ سال از عمرشان بگذرد. افزون بر کارکرد موزه‌ای باغ و داشتن پایه‌هایی کهنسال از بلند مازو، نمدار، توسکا و ممرز؛ تنها پایه بلوط چوب‌پنبه در ایران، قدیمی‌ترین پایه‌های دارتالاب و ژینکو در کشور، ۲۵گونه کاج و حدود ۳۰گونه اکالیپتوس هم در این عرصه ۳۵ هکتاری وجود دارند؛ عرصه‌ای که به دلیل حساسیت بی‌مانند و ارزش والایش به عنوان یک اثر ملی به شماره ۱۷۷۹۵ در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور ثبت شده است. همچنین تنها مکانی در جهان که دو گونه جدید و منحصر به فرد، یعنی اسپیره نوشهری و افرای مازندرانی به‌طور همزمان در آن زیست می‌کنند، باغ گیاهشناسی نوشهر است.

    همان طور که ملاحظه می‌فرمایید در ایران و برای ما فعالان، پژوهشگران و کارشناسان حوزه منابع طبیعی و محیط زیست، باغ گیاه‌شناسی نوشهر سمبل هویت، استقلال، اهمیت و شخصیت اجتماعی‌مان است. آن عرصه ۳۵ هکتاری باید حفظ شود تا مشخص شود که در ایران، منابع طبیعی، محیط زیست، پژوهشگران و دوستدارانش حرمت دارند و هرگز منافع معنوی آنها در پای احداث یک جاده کمربندی که می‌توان به راحتی و با احداث یک پل هوایی یا مسیری در جنب باغ، جایگزینش کرد، قابل معاوضه نیست. باغ گیاه‌شناسی نوشهر باید بماند تا جهانیان و فرزندان این آب و خاک بدانند که وجود اصل ۵۰ قانون اساسی ما، صرفا یک ژست محیط‌زیستی نبوده و نخواهد بود.

    اینک از شما برادر بزرگوار که می‌دانیم به سرمایه‌های پژوهشی/ طبیعی کشور اهمیتی درخور و سزاوارانه می‌دهید، می‌خواهیم تا به عنوان نخستین اقدام دولت تدبیر و امید، مانع این تخریب شده و قفل این بحران و تهدید را با کلید خردمندانه خود بگشایید. انشاالله

۳ تیر ۱۳۹۲   

انجمن اعضای هیأت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع

انجمن ارزیابی محیط زیست ایران

کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست

انجمن کوهنوردان ایران

انجمن پایشگران محیط زیست ایران

انجمن محیط زیستی تسنیم

انجمن حمایت از حیوانات

انجمن دیده بان کوهستان

جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان

بنیاد توسعه ی پایدار کلاردشت

جمعیت حامیان زمین

مؤسسه ئاگرین بهشت گمشده

انجمن محیط زیستی سیزده فروردین

 سبزپوشان سبز گستر

جهادگران سبز

دوستداران طبیعت کازرون

جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان

گروه دیده بان میانکاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هشت =

پست بعدی

طرح محیط زیستی اوباما

د تیر ۳ , ۱۳۹۲
زیست بوم: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه طرح خود را برای مقابله با گرم شدن زمین و کاهش انتشار کربن اعلام می کند. اوباما روز شنبه در گزارشی ویدئویی اظهار داشت: برنامه ملی کاهش آلودگی با کربن را که بر مبنای مقابله با آثار سوء تغییرات آب […]