ریزگردها خلیج فارس را فرا گرفتند

معاون دریایی سازمان محیط زیست با بیان اینکه ریزگردها خلیج فارس را فرا گرفته اند گفت: در حال حاضر به ازای هر متر مربع، ۲۲ گرم رسوب ناشی از ریزگردها در خلیج فارس ته نشین می‌شود.

به گزارش همشهری آنلاین، عبدالرضا کرباسی با بیان اینکه در حال حاضر به ازای هر متر مربع ۲۲ گرم رسوب ناشی از ریزگردها در خلیج فارس ته ‌نشین می‌شود افزود: البته در زمینه تاثیر ریزگردها بر روی اکوسیستم خلیج‌ فارس هنوز مطالعه ‌دقیقی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه آلودگی نفتی هنوز هم مهمترین آلودگی خلیج فارس است اظهار داشت: سالانه ۵۰ هزار کشتی وارد خلیج ‌فارس می‌ شوند که ۱۷ هزار کشتی آن نفتکش هستند، از طرفی کشتی‌هایی که در حال تردد به این حوزه هستند به طور مرتب در حال بارگیری و تخلیه بار هستند که این مسئله موجب آلودگی محیط دریا می شود و اکوسیستم دریا را تهدید می‌کند.

معاون دریایی سازمان محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر همچنان آلودگی خلیج ‌فارس کمتر از میزان استاندار است، گفت: آلودگی خلیج ‌فارس که ناشی از ورود آلاینده‌های نفتی و تخلیه آب کشتی ‌ها است، از میزان استاندار فراتر نمی‌رود.

به گفته کرباسی، آلودگی موجود در خلیج ‌فارس و رسوبات آن‌ها بر زندگی و زیستگاه ‌های آبزیان تاثیر منفی گذاشته و این مسئله زیستگاه‌ها را تهدید کرده و نسل گونه‌ها را کاهش داده است.

وی با تأکید بر اینکه وزارت نیرو باید به تعهدات خود به منظور حفظ محیط زیست دریایی عمل کند، تصریح کرد: باید به اکوسیستم دریایی توجه کرد و وزارت نیرو باید به تعهدات خود در راستای حفظ محیط زیست دریا عمل کند و اگر اینگونه نشود اکوسیستم دریا در معرض خطر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =

پست بعدی

وقتی که محیط زیست به داد دیپلماسی می‌رسد!

ی خرداد ۱۹ , ۱۳۹۲
 زیست بوم/ محمد درویش*:  در فاصله‌ی کمتر از شش روز تا برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران قرار داریم؛ انتخاباتی که بی‌شک از یک منظر تاریخ‌ساز و بی‌نظیر خواهد بود و شاید از آن با عنوان منشأ تحولی بزرگ در نگرش‌های محیط زیستی دولتمردان ایرانی یاد کنند. کافی است […]