زهاب‌های حاوی کود و سم تالاب‌ها را تهدید می‌کند

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: نخستین صدمه استفاده نادرست از آب در بخش کشاورزی به تالاب‌هابازمی‌گردد.

فرهاد پورسخا در گفت‌وگو با ایسنا ‌افزود: وقتی آب از بخش کشاورزی خارج می‌شود در خط القعر زمین‌های کشاورزی که معمولا محدوده تالاب‌ها می‌شود انباشته می‌شود و انباشت آب‌های آلوده بخش کشاورزی در تالاب‌ها منجر به آلودگی آنها و در نتیجه ورود خسارت و آسیب‌های بسیاری به تنوع‌زیستی این مناطق می‌شود.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان محیط‌زیست با تأکید بر لزوم بازیابی مجدد زهاب کشاورزی اظهار کرد:‌ زهاب کشاورزی که معمولا به‌دلیل استفاده از سموم و کودهای شیمیایی آلوده هستند آلودگی آب و خاک را به همراه دارند. وی ادامه داد: به‌عنوان مثال، کشت و صنعت نیشکر دهخدا در استان خوزستان که بخش قابل‌توجهی از آب‌های جنوب کشور را مصرف می‌کند سیستم استانداردی در بازیابی زهاب‌های کشاورزی ندارد.

پورسخا با بیان اینکه تا چندی پیش حقابه زیست‌محیطی اولویت آخر وزارت نیرو در تأمین آب بود، اظهار کرد: در گذشته اولویت اول با آب شرب و اولویت دوم با تأمین آب کشاورزی بوده و حتی آب مورد نیاز صنعت در اولویتی بالاتر از آب‌های زیست‌محیطی قرار داشت که با تلاش‌های بسیار زیاد توانستیم با تغییر اولویت‌ها این مسئله را حل کنیم.:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 2 =

پست بعدی

به دلیل انجام پژوهش درباره توسعه پایدار؛ دانشمند جوان ایرانی برنده جایزه یونسکو شد

د خرداد ۱۳ , ۱۳۹۲
به گزارش سبزپرس، اسامی برندگان جایزه «دانشمندان جوان برنامه انسان و کره مسکون» و «جایزه میشل باتیس» به وسیله شواری بین المللی هماهنگی برنامه انسان و کره مسکون (MAB)  روز جمعه (۱۰ خرداد) در مقر یونسکو اعلام شد. برنامه انسان و کره مسکون  در یونسکو، از سال ۱۳۶۸به منظور راستای […]