ایران به زودی با بحران آب مواجه می‌شود

معاون وزیر نیرو هشدار داد ایران به زودی با بحران آب مواجه می‌شود.

به گزارش ایسنا، علیرضا دائمی در دومین نشست برنامه بین‌المللی خشکسالی با اشاره به اهمیت بحث خشکسالی در کشور گفت: به خاطر اهمیت مبحث خشکسالی ایران چهار سال پیش برگزاری نشست‌های بین‌المللی خشکسالی را به یونسکو پیشنهاد داد و در نهایت بحث برنامه بین‌المللی ابتکارات خشکسالی به کشور ما سپرده شد که این نشان دهنده ویژگی ایران و توجه ویژه یونسکو است.

وی با اشاره به چالش‌های منطقه درحوزه خشکسالی گفت: براساس اسناد برگرفته از سازمان ملل در کره زمین ۲٫۵ درصد‌ آب شیرین قابل دسترسی است و از این ۲٫۵ درصد بخش ناچیزی از آب‌های سطحی در دسترس قرار می‌گیرد که شامل آب‌های یخچال‌ها، اقیانوس‌ها و بخش آب‌های زیرزمینی می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که‌ کشور ما و اساسا خاورمیانه در کمربند خشک جهان قرار گرفته‌اند گفت: ۱۰ سال پی در پی خشکسالی داشتیم و میزان بارش‌های ما به ۷۵ درصد بارش‌های نرمال کاهش پیدا کرد که نشان دهنده تغییر اقلیمی است که از شمال آفریقا آغاز شده است.

سرپرست امور آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به این‌که افزایش جمعیت و کمبود آب در حال حاضر مشهود است گفت: ایران به سمتی می‌رود که به زودی جزو کشورهایی خواهد بود که با بحران و کمبود آب مواجه می‌شود. به عنوان مثال در سال ۱۹۶۰ به ازای هر نفر شش هزار متر مکعب آب و در سال ۱۹۹۰ دو هزار متر مکعب آب در اختیار بود و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵ میلادی حدود هزار متر مکعب آب به ازای هر نفر در اختیار قرار گیرد. بنابراین سال به سال شرایط ما سخت‌تر می‌شود.

دائمی با اشاره به این‌که از نظر وضعیت آب در سال ۱۹۶۰ یک دوم میانگین جهان را داشتیم گفت: در ۲۰ سال آینده پیش‌بینی می‌شود که حجم آب در دسترس به یک چهارم کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به افزایش جمعیت اظهار کرد:‌ در ۸۰ سال گذشته جمعیت ایران هفت برابر شده است توسعه جمعیت، توسعه صنعت و کشاورزی و شهرنشینی را در پی دارد بنابراین ما به مرزها بحران آبی نزدیک می‌شویم.

سرپرست امور آب و آبفای وزارت نیرو با تاکید بر این‌که میزان بارندگی به دلیل تغییرات اقلیمی کاهش می‌یابد گفت: از سوی دیگر باید توجه کرد که توزیع بارش‌های ایران به شدت ناهمگون است. سه چهار کشور در ناحیه کاملا خشک قرار دارد و میزان بارش‌ها بین ۵۰ تا صد میلی متر است و با توجه به زنجیره کوهستان‌های البرز و زاگرس از باران‌های موسمی آفریقا بهره‌مند نمی‌شویم و باعث شده که با کم آبی مواجه شویم.

دائمی با تاکید بر این‌که بخش عمده کشور در ناحیه بیابانی قرار دارد بر تکرار خشکسالی‌ها و شدت خشکسالی‌ها تاکید کرد و گفت: ۲۷۰ میلیارد متر مکعب از ۴۰۰ میلیارد متر مکعب از حجم بارش‌ها به دلیل گرما از دسترس خارج می شود؛ ۹۲ میلیارد متر مکعب جریان سطحی داریم، ۳۸ میلیارد متر مکعب نفوذ آب‌های زیرزمینی وجود دارد و ۲۹ میلیارد متر مکعب آب برگشتی را دارا هستیم.

با توسعه شهرنشینی مصرف آب در شهرها به بیش از بخش کشاورزی می‌شود

معاون وزیر نیرو با اشاره به توزیع مصارف آب در کشور با اشاره به توزیع مصارف آب گفت: ایران کشوری کشاورزی است بنابراین سهم اصلی مصرف آب در بخش کشاورزی است اما با توسعه شهرنشینی این موضوع تغییر پیدا می‌کند.

وی با اشاره به مجموعه بسیار قوی شرکت‌های خصوصی در ایران در حوزه آب گفت: در ایران بیش از ۱۲۶ شرکت تخصصی مهندسین مشاور وجود دارد و ۲۰ مجموعه پیمانکاری فعال هستند. قدیمی‌ترین و بزرگترین سد قوسی جهان در ایران ساخته شده و قنات تاریخ ثبت شده ۱۵۰۰ ساله دارد که یقینا تاریخ احداث قنات به بیش از این مقدار می‌رسد.

وی با اشاره به شرایط فعلی کشور اظهار کرد: اکنون در ایران در رده‌های اول توسعه منابع آب است و برای رفع چالش‌ها تلاش می‌کند. در این راستا سدهای مخزنی برای جریان توزیع زمانی و مکانی ساخته شده و در کشور حتما نیاز به شبکه آب زهکشی داریم. عملکرد شهرها و شهروندان باید تغییر کند و قیمت انرژی باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: بیش از ۹۰ سد مخزن بزرگ اجرا شده و در بخش تامین آب شرب سرمایه‌گذاری می‌شود. در بخش پوشش فاضلاب در رده قابل قبولی هستیم.

دائمی گفت: در ایران ۲۶ هزار مگاوات پتانسیل نصب نیروگاهی وجود دارد و ۴۵۰۰ مگاوات نیز در دست برنامه ریزی است.

وی افزود:‌در حوزه آب اصلاح بهره وری آب، افزایش ظرفیت‌های منابع آبی و استفاده از روشهای استحصال جدید آب مثل استفاده از آب شور دریا و بازچرخانی آب صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد:‌ وجود مجموعه‌ مربوط به خشکسالی در ایران فلسفه درستی دارد و کشورمان تاوان بسیار سنگین خشکسالی‌های وسیع جهان را می‌دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از نواحی غربی کشور ما که سوریه، عراق و عربستان هستند ریزگردها حرکت می‌کنند و ۱۵ استان کشور را تحت پوشش قرار می‌دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شش =

پست بعدی

انقراض ۲۶۷ نوع از آبزیان و موجودات دریایی

س اردیبهشت ۲۴ , ۱۳۹۲
به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، محمد درویش  در دانشگاه غیرانتفاعی شمال این شهرستان اظهار داشت: بیش از ۴۰ سال است که روز هوای پاک برای نگهداری مطلوب از زمین و هوا به صورت جهانی پاس داشته می‌شود. وی با اشاره به اینکه امروزه بیشتر تالاب‌ها و دریاچه‌های کشورمان به مخاطره افتاده‌اند […]