عاملین قطع ۱۱۰۰ درخت تاغ پس از تعقیب و گریز طولانی و شلیک ۹ گلوله در اطراف قم دستگیر شدند

ایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی شهرستان آران و بیدگل حین گشت زنی در اطراف روستای ریجن ابوزیدآباد به یک خودروی نیسان یخچال دار با دو سرنشین در محدوده تاغزارهای اطراف این روستا مشکوک شده و به راننده خودرو دستور ایست دادند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آران و بیدگل در این رابطه گفت: راننده نیسان بدون توجه به فرمان ایست مامورین اقدام به فرار نموده و جنگلبانان نیز به تعقیب وی پرداختند.

…………..نیسان وانت حامل محموله قاچاق چوب حین تعقیب و گریز با خودوری نیروهای منابع طبیعی

رضا شفیعی اظهار داشت: راننده نیسان حدود ۳ ساعت به فرار خود ادامه داده و حاضر توقف نبود. در نهایت پس از ساعت ها تعقیب و گریز با همکاری یگان امداد نیروی انتظامی شهرستان کاشان و یگان ویژه نیروی انتظامی قم خودروی نیسان با شلیک ۹ گلوله از مسیر خود منحرف شده و در محدوده جنت آباد قم متوقف گردید.

از خودروی مذکور ۱/۵ تن (۱۵۰۰ کیلوگرم) چوب درخت تاغ کشف و ضبط و در این رابطه دو قاچاقچی حرفه ای دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

خودروی متخلفین که پس از حدود ۳ ساعت تعقیب و گریز با شلیک ۹ گلوله توسط نیروی انتظامی منحرف و متوقف شد

قطع ۱۱۰۰ درخت تاغ به وزن ۲۲ تن توسط متخلفین

تحقیقات به عمل آمده نشان می داد که متخلفین در روزهای گذشته با استفاده از اره برقی مجهز به صدا خفه کن اقدام به قطع ۱۱۰۰ اصله درخت تاغ به وزن تقریبی ۲۲ تن نموده اند.

متخلفین پس از قطع این تعداد درخت، قصد داشتند با استفاده از فرصت های مناسب طی چندین مرحله نسبت به انتقال چوب های قاچاق به بازار اقدام کنند که در یکی از مراحل انتقال، حین جابجایی ۱/۵ تن چوب دستگیر شدند

اره برقی مجهز به صدا خفه کن متعلق به متخلفین دستگیر شده که درون گودالی در منطقه مخفی شده بود

اداره منابع طبیعی آران و بیدگل با اجرای پروژه‌های بیابانزدایی حدود ۱۲۰ هزار هکتار جنگل دست‌کاشت تاغ با هدف تثبیت شن‌های روان در منطقه کویری ابوزیدآباد این شهرستان ایجاد نموده است.

این درختچه های تاغ جنگل های تاغ علاوه بر نقش اساسی در تثبیت شن های روان و جلوگیری از بروز بحران ریزگرده هاT پناهگاهی برای لانه سازی، زاد و ولد و پنهان ماندن حیات وحش ا آفتاب سوزان کویر می باشد.

………………………………بخشی از ۱۱۰۰ درختچه تاغ قطع شده توسط متخلفین

سودجویان برای رسیدن به سودهای کلان و بازار سیاه پر رونق زغال اقدام به قطع درختان و زغال گیری می کنند.

خلاء قانونی، گسترده بودن جنگل‌های تاغزار، کمبود نیرو و امکانات حفاظتی در کنار وجود بازار پر رونق زغال از عوامل مؤثر در قاچاق چوب درختچه های کویری است.

هفته گذشته نیز دو جنگلبان آران و بیدگل در جریان درگیری با قاچاقچیان چوب مجروح شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شانزده =

پست بعدی

شیرین بیان؛ از سلامت دندان تا گوارش

چ بهمن ۲۸ , ۱۳۹۴
شیرین‌بیان، گیاهی است دارویی که استفاده‌های زیادی در صنایع غذایی و دارویی دارد. این گیاه دارای خواص مفید فراوانی برای کمک به درمان بیماری‌هاست، البته عوارض جانبی نیز دارد که هنگام مصرف باید به آن توجه شود. شیرین‌بیان به‌صورت خودرو در اکثر نقاط جهان و ایران، به‌ویژه نواحی گرم و […]