یوزپلنگ توران بر اثر ضربات متعدد سنگ و چوب از پای درآمده است

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: روز پنجشنبه با حضور مدیر پروژه بین المللی یوزپلنگ و آقای استفروسکی دامپزشک متخصص که به دعوت این پروژه در حال حاضر در ایران به سر می برد، لاشه حیوان مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه لاشه جهت امور تاکسیدرمی از قبل به قطعات کوچک تبدیل شده، به غیر از شکستگی مهره گردنی چیز دیگری مشاهده نشده است.

انتقاد از تاخیر سمنان در اطلاع رسانی

مقدم با انتقاد از تاخیر سمنان در اعلام تلف شدن این پلنگ گفت: با توجه به اینکه از قبل طی ابلاغیه ارسالی به کلیه ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها خواسته شده بود هرگونه حادثه مهم در اسرع وقت کتبا و یا به صورت تلفنی به دفاتر تخصصی ذیربط در ستاد اعلام شود، لازم بود که اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان به محض اطلاع از تلف شدن این یوز، لاشه آن را ضمن هماهنگی با معاونت طبیعی جهت بررسی دقیق به سازمان مرکزی منتقل می کرد که علت عدم انجام این کار در دست بررسی است و فعلا با توجه به کامل نبودن لاشه، در حال حاضر تنها می توان به گزارش کالبدشکافی استان سمنان استناد کرد.

…………..یوزپلنگ آسیایی تلف شده در حاشیه منطقه حفاظت شده توران بر اثر ضربات جسم سخت

عاملین کشتار یوزپلنگ شناسایی و مجازات خواهند شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان، هشتم بهمن ماه پیکر بی جان یک یوزپلنگ ایرانی با جنسیت نر با سن بیش از ۵ سال در حوالی روستایی موسوم به کلاته عبدل واقع در ۱۵ کیلومتری شمالی منطقه حفاظت شده توران توسط محیطبانان کشف و به منظور بررسی های کالبدی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان منتقل شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان ضمن اعلام این خبر گفت: بررسی های انجام شده توسط تیم تخصصی این اداره کل علت مرگ را ضربات مهلک وارده به ناحیه گردن و شکم تشخیص داد.

عباسعلی دامنگیر علت تاخیر در اطلاع رسانی این حادثه را لزوم بررسی های کالبدشکافی و تحقیقات محلی برای یافتن مقصر یا مقصرین احتمالی با اطلاعات حاصله دانست و ضمن ابراز تاسف از وقوع چنین اتفاقاتی برای این گونه نادر و ارزشمند کشورمان اعلام نمود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان باجدیت هرچه تمام تر با یاری جوامع محلی و اخبار مکتسبه، عاملین این واقعه را کشف و مجازات خواهد نمود.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، بر اساس اطلاعات دریافتی، این یوزپلنگ نر که جثه بزرگ و سالمی داشته است از میاندشت به سمت توران در حال مهاجرت بوده است که توسط گروهی از افراد محلی دوره شده و با ضربات مهلک و متعدد چوب و سنگ از پای درآمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + بیست =

پست بعدی

امکان سپردن امور کلان در زمینه کاهش آلودگی هوا به شهرداری تهران وجود ندارد

س بهمن ۲۰ , ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: شهرداری به تکالیف مشخص شده خود از سوی دولت در زمینه کاهش آلودگی هوا عمل کند و امکان سپردن امور کلان و نظارت به شهرداری وجود ندارد چون بسیاری از اختیارات در حوزه […]